Mimo zmíněných Kunratic, kde je pobočka v soukromé provozovně, spravují Pošty Partner povětšinou samotné obce. Podobnou nabídku dostaly i Kravaře, zastupitelstvo ale na konci března záměr zamítlo. Prý je to pro obec nevýhodné.

„Z našeho pohledu se Česká pošta snaží hodit to na někoho jiného. Převedou to a budou se bít v prsa, jak je Česká pošta ekonomická,“ uvádí starosta Kravař Vít Vomáčka hlavní důvod, proč se obci do provozování pošty nechce. Z rozpočtu by podle hrubých odhadů musela ročně uvolnit až statisícové částky na pokrytí ztrát. A nelíbí se jí ani některé podmínky, které si státní podnik ve smlouvách vyhrazuje.

„Součástí provozovny nesmí být doplňkové služby, jako je Zásilkovna nebo sběrná místa pro PPL a podobné služby, které by pomohly provoz financovat,“ podotýká starosta.

Pokud by si Kravaře poštu převzaly, nabídl státní podnik obci příspěvek zhruba 15 tisíc korun měsíčně. „To nestačí ani na výplaty. Řekl jsem jim, aby zkusili jednat třeba o dvaceti tisících, ale to prý neexistuje,“ říká Vomáčka. Ten na druhou stranu uznává, že náklady týkající se třeba počítačových systémů a různých školení by šly za Českou poštou. Elektřinu, vodu, zaměstnance a další provozní náklady by naopak musela hradit obec. „Pokud by opravdu nabídli peníze, které nám pokryjí tu ztrátu, a oni si ještě vydělají, tak bychom o tom možná uvažovali,“ uzavírá Vomáčka.

Do seznamu provozovatelů Pošt Partner zhruba před rokem přibyla Skalice u České Lípy. Staronovou službu si zde podle starosty Jiřího Löffelmanna nemohou vynachválit. Do programu se podle něj obec přihlásila, aniž by na ni Česká pošta vyvíjela jakýkoliv tlak.„Vzhledem k velikosti naší obce bychom zřejmě přišli na řadu jako jedni z posledních, ale přesto jsme do toho šli takto předčasně. Mojí hlavní motivací bylo přesunutí pošty k centru obce, do budovy obecního úřadu,“ říká Löffelmann.

I zde na provoz doplácejí, ale nejedná se zřejmě o závratné sumy. „Přesnou částku vám teď neřeknu, ale lepší se to s tím, jak postupně stoupají prodeje doplňkových služeb,“ podotýká starosta Skalice. Podobně jako na „normálních“ poštách si s vyzvednutím důchodu můžete rovnou sjednat například i životní pojištění, ale jak potvrzuje vedoucí skalické Pošty Partner, zde do toho nikoho rozhodně nenutí.

PŘÍJEMNĚJŠÍ PROSTŘEDÍ

„Byla to rozhodně změna k lepšímu. Kromě toho, že jsme v příjemnějším prostředí, oproti dřívějšku nás nikdo tvrdě netlačí do uzavírání smluv s aliančními partnery,“ říká Viktor Bláha, který byl zdejším „poštmistrem“ už za časů České pošty a má tak možnost přímého srovnání. „Je pravda, že z provizí má obec peníze, ale takhle je to k lidem příjemnější,“ dodává Bláha.

Za loňský rok převedla Česká pošta na partnery 189 provozoven po celé republice. K letošnímu 1. dubnu jich přibylo dalších 18. Celkem tak nyní funguje 496 Pošt Partner, což dělá přes 15 procent celé sítě.