Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obec vs. stát. Kravaře čeká spor o údaje zlodějíčků

Kravaře v Čechách - Úřad na ochranu osobních údajů zahájil správní řízení s Kravařemi, za to že na webu zveřejnily jména drobných recidivistů, kteří způsobili škodu v obci.

14.8.2013
SDÍLEJ:

Úřad na ochranu osobních údajů zahájil správní řízení s Kravařemi, za to že na webu zveřejnily jména drobných recidivistů, kteří způsobili škodu v obci. Foto: Deník

Zveřejnili na internetu jména drobných zlodějíčků, kteří způsobili obci škodu, teď za to možná budou sami pykat. Ojedinělý přístup vedení obce v Kravařích, které dopálily opakované škody od místních recidivistů, se totiž nelíbí státnímu Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Ten kvůli zveřejnění jmen dvou hříšníků na webových stránkách na začátku srpna už zahájil s obcí správní řízení. Úřad tak učinil sám od sebe na základě informací z médií.

„Je to jakési vytváření pranýře, ale tento institut je už dávno překonaný. Tady nemá konat obec, ale měla by konat policie, soud nebo přestupková komise," reagovala už v minulých dnech na počínání Kravař Hana Štěpánková, tisková mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Vzhledem k zahájenému správnímu řízení už včera případ nechtěla komentovat. Z oznámení o zahájení správního řízení (které Kravaře také zveřejnily na webu obce) vyplývá, že ÚOOÚ obci vytýká, že se měla dopustit prohřešku tím, že „shromažďuje nebo zpracovává osobní údaje v rozsahu nebo způsobem, který neodpovídá stanovenému účelu".

Starostu Kravař Víta Vomáčku postup úřadu překvapil. „Přijde mi to směšné. Na jedné straně musíme jako představitelé obce zveřejňovat své majetkové poměry s celou řadou osobních údajů, a přitom jsme nic zlého neudělali, a na druhé straně abychom po špičkách našlapovali kolem těch, kteří působí obci škodu, a ještě se jim omlouvali," reagoval starosta.

Upozornil také na to, že obec musí podle veřejnoprávní smlouvy platit tisíc korun za každý přestupek Městskému úřadu v České Lípě, kterému postoupila přestupkovou agendu. „Za polovinu srpna máme dva přestupky, které obec budou stát dva tisíce korun. Pokud by to takhle bylo po celý rok, tak nás přestupky přijdou na osmačtyřicet tisíc. A navzdory tomu, jak se dnes striktně dbá na transparentnost, se vlastně nikdo nedozví, za co jsme tyto desetitisíce utratili. A to jenom proto, abychom náhodou nepošlapali práva těch, co nám tady škodí," argumentuje starosta.

Na úterní večer už kvůli zahájenému správnímu řízení svolal pracovní poradu zastupitelů. „Uvidíme, jaký bude jejich názor a jak se k celé věci vyjádří náš právník. Sám za sebe si myslím, že ustoupit zlu není řešení," míní starosta.

Úřad sám chyboval

Celou kauzu odstartoval případ litinových kanálových roštů, které z několika míst kravařské ulice Generála Svobody úplně zmizely. Policie pachatele vypátrala, ukázalo se, že jde o místního „recidivistu", který rošty doma rozštípal na kusy a odevzdal do sběrny. Policisté s ním sepsali protokol a vzápětí ho propustili.

Starostu Kravař to ale dopálilo a v první srpnový den popsal příběh ukradených kanálových roštů svými slovy na webových stránkách obce. A s plným uvedením jména pachatele. O den později obec na webu informovala o dalším přestupku zpronevěření dvou jízdních kol v ceně 4 tisíc korun za jehož vyřešení bude muset zaplatit.

Pikantní na celé věci je, že Úřad na ochranu osobních údajů v oznámení o zahájení správního řízení sám v osobních údajích chyboval.

Zloděje kanálových roštů Lukáše Zásmětu „překřtil" na Záměstu. A z druhého hříšníka jménem Pour udělal Proura.

Zásměta se po zveřejnění svého jména na webu dostavil na obecní úřad, za svůj skutek se omluvil a slíbil, že uhradí náklady na přestupkové řízení. Řekl také, že nevidí důvod, proč by si měl na postup starosty stěžovat.

Autor: Michael Polák

14.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jaderná elektrárna Temelín. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Firma Bombardier je největším světovým výrobcem letadel a vlaků.

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

ANKETA: Měly by být pravomoci prezidenta posíleny?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Úředníci budou držet volební pohotovost

Českolipsko – V případě ztráty občanského průkazu mohou voliči využít pohotovosti na českolipském pracovišti osobních dokladů.

Lípa Musica nabídne Hravého Harlekýna

Česká Lípa - Šestý týden 16. ročníku MHF Lípa Musica má jen jednu zastávku, Centrum textilního tisku v České Lípě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení