Kdo z nás jako dítě neměl radost, když ho rodiče nebo prarodiče pochválili a odměnili sladkostí třeba za jedničku v žákovské knížce. Taková sladkost jako například lízátko, čokoláda nebo oblíbené čokoládové vajíčko s překvapením dítě vždycky potěší.

Chválit je dozajista záslužné a nejen podle psychologů i vhodné, ale možná by se rodiče měli zamyslet nad tím, čím odměňují. Slovní pochvala je na místě, ale věcné odměňování motivuje přeci jenom o něco více. Dobře míněná pochvala s odměnou může v konečném důsledku i uškodit.

Rodiče, kteří jako odměnu nebo motivaci nabízejí sladkosti, mohou dítěti zadělat na nadváhu a v některých případech i na poruchu příjmu potravy. Zvláště menší děti si neuvědomují nebezpečí přemíry sladkostí.

Tlouštíků každý rok přibývá

„Podle statistik obezitou trpí více děti ve věku do čtrnácti let,“ upřesnila vedoucí regionálního pracoviště Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR pro Liberecký kraj Libuše Drahokoupilová. „Před dvěma lety bylo na Českolipsko necelých dvě stě chlapců a kolem sto sedmdesáti děvčat trpících obezitou, ve věku do čtrnácti let. O rok později se čísla u každé kategorie zvedla o několik desítek. Stejný trend jsme zaznamenali i za uplynulý rok.“

Bohužel nejsme ve světě výjimkou a stejně jako například Britové takové odměňování praktikuje stále více rodičů. Psychologové varují i před tím, aby rodiče nesahali pro sladkosti ve chvíli, kdy dítě zlobí. Výjimečné nejsou ani výlety do populárního fast foodu.

„I ve fast foodu se dá vybrat z nabídky vhodnější jídlo. Rychlá občerstvení nabízí různé druhy salátů, ovocné taštičky a k pití i neslazené nápoje,“ upřesnila možnost výběru Jana Divoká ze společnosti Stop obezitě (STOB). Odborníci varují, že sladkosti by se v dětském jídelníčku neměly vyskytovat moc často, většinou dodávají do těla pouze přemíru cukru a tuku, minimum bílkovin a většinou vůbec žádné minerály a vitamíny.

Riziková éčka ovlivňují chování

Z nedávných podrobných zjištění vyplynulo, že u dětí, které byly v mladším věku odměňovány sladkostmi, bylo později prokázáno čtyřikrát vyšší riziko obezity, nebo přímo její výskyt. Tato skupina lidí pak velmi často řeší krizové situace, kdy se buď trápí hladem ve snaze zhubnout, nebo naopak trpí nekontrolovatelným konzumováním sladkostí. Oba tyto stavy jsou pro zdraví velmi nebezpečné. Psychologové varují před podobným jednáním dospělých hned z několika důvodů.

„Moc vhodné není odměňovat děti sladkostmi. Ovšem zas není dobré hnát to do extrému, občas, ale opravdu jen občas lze udělat výjimku,“ říká dětský psycholog Miroslav Hudec s tím, že když už tu a tam tento způsob odměny zvolíme, mělo by jít alespoň o kvalitní mls, třeba o kvalitní čokoládu.

„Levné sladkosti jsou zrádné tím, že obsahují takzvaná éčka, různé chemické látky používané jako potravinářská barviva, konzervanty a ostatní přísady. Právě éčka odborníci podezřívají, že mohou spoluzapříčiňovat některé poruchy dětského chování, jako je zvýšená živost nebo zhoršená schopnost soustředění. Týká se to také různých, dětmi tak oblíbených sladkých až přeslazených nápojů.“

Tomáš Mařas