„Překvapilo nás, kolik lidí se během jediného týdne podepsalo a jaký mezi nimi měla petice ohlas,“ řekla jedna z iniciátorek protestu Ivana Jablonovská. Obyvatelé čtyřtisícového města se obávají úniku nebezpečných karcinogenních látek. Podle nich je v devadesátistránkové studii z pera investora řada nejasností.

Mimo jiné se jim nelíbí, že budou jako pokusní králíci, když řada měření bude probíhat až během ročního zkušebního provozu zařízení, který povolil odbor životního prostředí Krajského úřadu Libereckého kraje.

Investorem záměru na výstavbu jednotky je děčínská firma Technologie pro využívání odpadů s. r.o. z Děčínska. Ta už před třemi roky odešla ze Stráže s nepořízenou. Poté se pokoušeli výstavbu prosadit v Pustiměři u Vyškova, ale i zde se lidé bránili peticí. Jednatelka firmy Ivana Korvasová přistoupila na společné setkání s obyvateli Stráže pod Ralskem, které iniciovala zdejší starostka Věra Reslová.

Dají odpovědi

To se uskuteční v pondělí 22. listopadu od 15 hodin ve zdejším kulturním domě. Na něm by měli zástupci společnosti objasnit některé rozpory. „Myslím, že setkání bude velice emotivní a napjaté. Lidé vyslovili svůj nesouhlas a nemají zájem diskutovat s investorem,“ podotkla Ivana Jablonovská.