Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století, dále připomene dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Karla Pargera. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.

„Ukazovat lidem kvalitní příklady architektury, ať už historické nebo současné, je pro pěstování povědomí právě o kvalitě velmi důležité. Mám radost, že v posledních letech vyrostly v našem kraji budovy, financované privátními investory i veřejnou správou, které jsou velmi dobrým příkladem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do programu se zapojil i Liberecký kraj. Audiovizuální sál Severočeského muzea v Liberci hostí 4. října od 18 diskusi s historikem moderní architektury Jakubem Potůčkem nazvanou Cesta k fenoménu. Vzpomínat se bude na stavbu vysílače a horského hotelu Ještěd, chybět nebude ani vyprávění pamětníků zaznamenaná pro on-line archiv Paměti národa. Rezervace je nutná.

Zauhlovačka ve Vratislavicích nad Nisou.Zauhlovačka ve Vratislavicích nad Nisou.Zdroj: se souhlasem Silvie Markové

Pestrý program opět připravil spolek Avantgart v Zauhlovačce, který se bude věnovat památce od architekta Leopolda Bauera ve Vratislavicích nad Nisou. Zájemci mají možnost zavítat také na komentovanou prohlídku po nové městské knihovně od studia atakarchitekti.

Se spolkem PLAC, místními znalci, vlastníky či uživateli lze objevit 1. října od 15 hodin v centru Jablonce nad Nisou skryté dvory, vnitrobloky, podzemní prostory i běžně nedostupné architektonické skvosty v centru města, jež skýtá řadu míst s velkým, ale nevyužitým potenciálem.

Prohlídka konstrukce v bývalé mechanické tkalcovně z poloviny 19. století s architektkou Lenkou Vačkářovou se koná 30. září v Továrně Mastných v Lomnici nad Popelkou. Doplní ji prezentace historických strojů určených k zacházení a práci s kovem, pracovníci firmy 5D Ateliér ukáží vývoj těchto činností v průběhu času i s ohlédnutím za významnými značkami, například Josef Volman nebo Otakar Podhájský. Prohlídky začínají v 11 a ve 13 hodin a trvají zhruba 45 minut.

Zámek Sychrov. Ilustrační foto.
Myslivecké slavnosti zaplní zámek Sychrov. Akce je určena pro širokou veřejnost

V Semilech program nabídne procházku po zásadních stavbách centra města až k autentické prohlídce Mateřské školy Treperka a waldorfská. Po stopách architekta Vladimíra Krýše se festival vydá v Turnově a pozve na komentovanou prohlídku obřadních a církevních staveb realizovaných před 2. světovou válkou.

V Kamenickém Šenově pozvou festivaloví průvodci do krovů dvou zcela odlišných staveb, a to barokního kostela Narození sv. Jana Křtitele a "industriálního chrámu" sklářské huti Jílek.

Rezervaci si je nutné udělat rovněž stran komentované prohlídky sídla společnosti Lasvit v Novém Boru od architektů ov-a s průvodcem Adamem Baštou. O návrh obnovy a doplnění areálu s novými budovami sklářské firmy se postarali architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Prohlídka se koná 6. října od 13 do 15 hodin.

Letos už po čtyřiadvacáté vytváří sklárna Ajeto na Českolipsku ceny Thálie.
Liberecké divadlo vyhlíží udílení Cen Thálie. Podívejte se, jak trofej vzniká

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce.

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Podrobný program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.