Mosty poškodila srpnová povodeň v roce 2010 a zároveň se na nich podepsala i zvýšená dopravní zátěž. Krajská správa silnic Libereckého kraje na jejich opravu získala státní dotaci a letos by se měla do rekonstrukce pustit. Kvůli ní se ale musí uzavřít silnice a hledá se vhodná objízdná trasa.

Jednou z variant bylo, že se doprava svede přes sídliště v Nových Zákupech. Proti tomu ostře vystoupil starosta Zákup Radek Lípa. Argumentoval bezpečností lidí a tím, že by nedávno opravené komunikace ani nevydržely zátěž ze zvýšeného provozu.

S objížďkou přes sídliště nesouhlasí ani krajští silničáři. „Nadále trvá to, že se snažíme prosadit, aby objízdná trasa vedla po krajských silnicích přes Velenice, Brniště a Velký Grunov,“ zdůraznil ředitel Krajské správy silnic Libereckého kraje Jan Růžička.

Podle něj je uvedená trasa nejvýhodnější jak administrativně, tak finančně. Silničáři navíc předloni provedli úpravy komunikace mezi Kamenicí a Velkým Grunovem s ohledem na plánovanou rekonstrukci mostů.

Podle Jana Růžičky ani není možné svést dopravu přes sídliště, protože tamní silnice nemá parametry na těžkou dopravu. Musela by se lokálně rozšířit a zesílit její konstrukce. „O konečné objízdné trase stále jednáme s dopravním inspektorátem a radnicí v Zákupech,“ dodal ředitel silničářů.