Závod čekají novinky nejen na trati, ale i co se pořadatelství týká. Toho se nově ujme městská příspěvková organizace Sport Česká Lípa. Běžci v hlavním závodu si tentokrát protáhnou nohy o něco více než v předešlých letech. „Tou pravděpodobně největší novinkou je prodloužení delší běžecké trasy z 16 na 21 kilometrů. Běžci si tak po České Lípě a okolí zaběhnou poprvé rovnou půlmaraton,“ říká radní pro sport, kulturu a cestovní ruch Michal Prokop.

Pro méně zdatné běžce bude připravena sedmikilometrová trasa a stejně dlouhý pochod. V programu závodu zůstane i rodinný běh na jeden kilometr a oblíbené štafety, ve kterých změří síly týmy místních základních škol. Trať závodu, na jehož start se loni postavilo rekordních 850 lidí, běžce provede nejen po ulicích města, ale i na sosnovský autodrom nebo do přírodní památky Peklo. Na každý rok chystají pořadatelé i nějaké překvapení, loni to byl průběh výrobní halou v místní průmyslové zóně.

Závod bude nově organizovat jen město. V předešlých letech si radnice najímala agenturu. „Závodu se sám účastním od prvního ročníku a moc se mi líbí, ale bohužel ne vždy všechno vycházelo z organizačního hlediska podle předpokladů. Nyní budeme mít nad akcí lepší kontrolu a slibujeme si i výraznou úsporu nákladů,“ vysvětluje Prokop.

Ušetřit by město mohlo několik set tisíc korun. Jen loni se náklady na závod pohybovaly kolem 1,6 milionu korun. „V tuto chvíli odhadujeme, že bychom mohli letos být na polovině,“ dodává radní. Od agentury město odkoupilo název akce, logo, účty na sociálních sítích i internetovou doménu. Za značku a vše, co s tím souvisí, zaplatilo celkem 60 tisíc korun.

Pomáhají i atleti

Aby byl závod pro účastníky co nejlepší, zapojili se do jeho přípravy také zástupci místní sportovní veřejnosti. „Do širšího týmu, který City Cross Run&Walk připravuje, jsou zapojeni například zástupci českolipského atletického klubu nebo lidé, kteří se běhu aktivně věnují a účastní se závodů napříč celou republikou. Rad a nápadů těchto lidí si moc vážíme a věříme, že i s jejich pomocí se nám podaří loňský rekordní ročník překonat. City Cross Run&Walk je opravdu krásná celodenní akce pro celou rodinu a je dobře, že v budování této tradice v České Lípě pokračujeme,“ uvádí českolipská starostka Jitka Volfová.