„Vše proběhlo bez problémů a ptačí mláďata se mají čile k světu,“ informoval starosta města Petr Vrabec. Ve cvikovském hnízdě se letos vyklubalo pět mláďat, zůstala čtyři. Podle odborníků jde o normální jev, kdy ptačí rodiče odstraňují slabé či nemocné potomky nebo v případě nedostatku potravy.

Pár čápů bílých hnízdí ve Cvikově už řadu let, do města se vrátili i loni, přestože začátkem března 2022 došlo k přesunu hnízda. To bylo původně na komínu v havarijním stavu. Hasiči ho shodili a nové vyrostlo přibližně dvacet metrů od původního. Nachází se na třináct metrů vysokém příhradovém stožáru, který nechalo město postavit.

Vernisáž výstavy ke 130. výročí založení Sklářského muzea Nový Bor.
FOTO: Novoborské muzeum slaví a ukazuje ty nejlepší přírůstky svých sbírek

Do čapího hnízda míří kamera, kterou nechalo instalovat město. Přenos probíhá na YouTube kanále Kultury Cvikov.

Kroužkování čeká příští týden také čápata z pivovarského komínu v Jablonném v Podještědí. Proběhne v úterý 4. července od 15 hodin. Při této příležitosti bude hnízdo zkontrolováno a vyčištěno od případných nežádoucích předmětů. Čapí pár z Jablonného letos vyvedl tři mláďata a i tuto rodinku můžete sledovat online přenosu na webu města nebo živě z vyhlídkové věže.

Hnízdní sezóna čápů bílých je v plném proudu a stejně tak aktivita dobrovolníků, kteří každoročně sledují dění na hnízdech po celém Česku. Letos se do pozorování zapojilo již 933 lidí, kteří zadávají informace na web birdlife.cz/capi. Díky jejich soustavnému pozorování získá Česká společnost ornitologická (ČSO) přehled o tom, jak probíhá hnízdní sezóna a kolik je na jednotlivých hnízdech mláďat.

V Zákupech se konaly první Krajské hasičské slavnosti.
Hasiči si dali sraz v Zákupech. Nejlepší guláš byl z Kunratic u Cvikova

Informace o vzrostlých mláďatech jsou důležité k vyhodnocení úspěšnosti čapí sezóny. A vypadá to, že ta letošní bude úspěšná!

Aktuálně na téměř 600 hnízdech čápů bílých v Česku registrují ornitologové mláďata, z toho na třetině už jsou vzrostlá. „To víme pouze díky zapojení devíti stovek dobrovolníků, kterým za jejich aktivitu velmi děkujeme. I nadále vyzýváme veřejnost ke kontrole čapích hnízd. Právě v tomto období mladí čápi na hnízdě postávají, trénují let a komunikují s rodiči i mezi sebou. Je proto snadné je spočítat a zadat pozorování do databáze birdlife.cz/capi,” sděluje Gabriela Dobruská, která v ČSO koordinuje program Čapí hnízda a vede projekt Okřídlení sousedé.

Program občanské vědy Čapí hnízda letos slaví již desátou sezónu. „Ve spolupráci s veřejností sledujeme průběh hnízdění čápů od roku 2014. Loni jsme zažili velmi úspěšnou sezónu – zapojilo se 924 dobrovolníků, kteří spočítali 1 687 vzletných mláďat, což bylo nejvíc v historii programu. Zatím doufáme, že letošní sezóna bude podobně úspěšná,“ uvádí Dobruská.