Dvě hodiny kulturní zábavy, soutěží a zejména diskuse na téma nezaměstnanost. To byla hlavní náplň včerejšího dvouhodinového Prima dne s Deníkem, kterého se i přes nepříznivé počasí zúčastnily stovky lidí.

Život není jen zábava a jedním z horkých témat současnosti je zvyšující se nezaměstnanost. Lidí bez práce na Českolipsku měsíc od měsíce přibývá. „Míra nezaměstnanosti přeskočila v květnu hranici třinácti procent a v evidenci máme přes sedm tisíc tři sta uchazečů o práci,“ řekla ředitelka českolipského ÚP Zdeňka Cibulková.

Zveřejněná čísla dopomohla Českolipsku ke smutnému prvenství v Libereckém kraji a zároveň je náš region na šestém místě v rámci ČR.
„Situaci na trhu práce monitorujeme a snažíme se aktivně reagovat na aktuální stav,“ popsala Zdeňka Cibulková přítomným s tím, že jednou z cest, jež zvolili, je podpora firem, kterým nabízejí bezplatné vzdělávací kurzy pro pracovníky.

Rekvalifikace se osvědčuje

Další z alternativ proaktivní politiky úřadu práce je nabídka rekvalifikací a řízené praxe. „Je to nástroj, který se osvědčuje, protože zaměstnavatelům umožňuje během praxe poznat potenciální zaměstnance,“ podotkla ředitelka.

Jednou z mála firem, která se i přes současnou ekonomickou situaci rozvíjí a přijímají nové zaměstnance, je Bombardier v České Lípě. „Od začátku letošního roku jsme přijali sto nových pracovníků a máme v plánu posílit ještě o dalších padesát v profesi lakýrník a svářeč,“ řekl Bartosz Powietrzynski, personální ředitel Bombardieru.

Zároveň přiznal, že jsou to profese, které jsou na Českolipsku nedostatkové, a proto si svých zaměstnanců váží. Důkazem toho jsou stanovená podniková pravidla. „V nich zaručujeme další profesní rozvoj a s tím související profesní růst, které mají přímý dopad i na mzdové ohodnocení,“ upřesnil personální ředitel Powietrzynski.

Ne všechny firmy se však ke svým zaměstnancům chovají korektně. Na nástrahy ze strany zaměstnavatelů upozornil Milan Šubrt, krajský předsea Asociace samostatných odborů ČR.

„Setkáváme se s případy, kdy na zaměstnance doslova tlačí a vyhrožují špičkoví manažeři, aby podepsal pro něj nevýhodnou dohodu o ukončení pracovního poměru,“ popsal Milan Šubrt a zdůrazňuje, že v těchto případech doporučuje nespěchat a vzít si čas na rozmyšlenou.

Deník ale na Prima dni s Deníkem přinesl pozitivní zprávu. Tou je nabídka sedmdesáti pracovních míst v nové firmě KIMOS, která roste v areálu bývalé pily v Srní u České Lípy.