Beze slova. Žádné proslovy do mikrofonu, ale diskuse jen mezi sebou vedly desítky Českolipanů nad kafem a klobásou při čtvrtečním happeningu mezi obchodními domy Andy a Banco v České Lípě.

Akce se konala jako projev nesouhlasu s novým územním plánem, který je před schválením, a s ním související možné stavbě velké nákupní galerie v historickém jádru města. Její jedinou ambicí podle svolavatele Karla Fišera bylo, aby se obyvatelé města dozvěděli, co všechno schválení územního plánu může znamenat.

„Jsem rodilý Českolipák a nechci, aby centrum města dopadlo jako Liberec s prázdnými obchoďáky nebo jako Ústí, kde je Fórum vedle kostela. Máme si vážit toho, co nám z historického centra zbylo a ne to málo zničit," vysvětlil pětatřicetiletý Karel Fišer, proč happening pořádal.

Podpisy předají na radnici

Na něm mohli příchozí prostřednictvím ankety vyjádřit svůj názor na možnou jinou podobu centra města. „Obchodů je v Lípě dost a jsou prázdné. Proč stavět další? A když je nepotřebujeme, proč by pak měly být v územním plánu," řekl Adam Janoušek, jeden z mnoha, kteří svým podpisem zaplnili anketní lístky. Ty chce předat Kamil Fišer do rukou představitelům města. „Je mi jasné, že je jen vezmou na vědomí. Proto ještě podám připomínku proti územnímu plánu," uvedl Fišera.

Ten nesouhlasí s argumenty představitelů českolipské radnice, kterými hájí, proč parkoviště u OD Banco má být v novém územním plánu města jako plocha pro občanskou vybavenost. To znamená, že tam může stát za pár let víceúčelový objekt.

Protesty proti novému územnímu plánu.Tedy objekt pro administrativní, kulturní a komerční využití. Před časem přitom Českolipané v anketě města odmítli, aby místo parkoviště byla nákupní galerie, kterou chtěl postavit soukromý investor na pozemku stávajícího OD Banco a parkoviště. To je v majetku města.

„V tomto volebním období není vůle mezi zastupiteli, aby se parkoviště prodalo," ujišťovala starostka Hana Moudrá (ODS) při pondělním veřejném projednávání územního plánu.

„Starostka a zastupitelé pořád tvrdí, že se nic teď prodávat nebude, ale až se územní plán schválí, tak pak už s případnou stavbou nic neuděláme," je přesvědčený Kamil Fišer.

Poukazuje rovněž na to, že v navrhované úpravě územního plánu zmíněná plocha navíc ukrajuje zhruba desetimetrový kus z odpočinkové zóny mezi obchodními domy Banco a Andy. „Pak budeme jen koukat, až tady zůstane průchod jen pár metrů a Unionka přes obchoďák nebude vidět," doplnil Fišer.

Na happeningu bylo vidět i některé zastupitelé města. Prostranstvím proklusal Miroslav Hudec (SZ), zastavil se jen na mžik, když nahlédl lidem vyplňujícím anketu přes rameno. Na chvilku přišel poklábosit s kolegy Antonín Lačný (VV). Svůj názor ale vyjádřila Jana Rychtaříková (ČSSD), která připojila do ankety podpis. Stejně jako krajský zastupitel František Chot (KSČM).

„Pokud zůstane parkoviště v územním plánu jako plocha pro občanskou vybavenost, bude to otevřená cesta pro stavbu. Nevěřím, že by se, až přijde čas, nesehnalo třináct dobrovolníků z pětadvaceti zastupitelů, kteří prodej parkoviště schválí," řekl František Chot.

Podle něj pak na takové rozhodnutí doplatí především drobní podnikatelé a v závěsu za nimi i samotné město, které pronajímá živnostníkům prostory. „Nehledě na to, že taková stavba na samém okraji historické zástavby nemá co dělat. Teď je tu průhled na Majdalenku a Unionku, pak bychom koukali do zdí," doplnil Chot.

Další články k tématu ZDE:

Česká Lípa, jak ji neznáte: Pod městským parkem povede tunel

Zachraňte Unionku, bouří se lidé v Lípě proti novému územnímu plánu