Unikátní vážka klínatka rohatá nebo vzácní motýli modrásek bahenní či ohniváček černočárný, ale také lososi a vydry by měli najít zvláštní ochranu uvnitř nové přírodní památky Niva Ploučnice, kterou plánuje vyhlásit Liberecký kraj.

Jenže snahy kraje se nezamlouvají obyvatelům českolipské osady Žizníkov. Podle nich kraj z vyšší moci zasahuje do soukromého majetku a snaží se ho znehodnotit.

Čtěte také: U řeky Ploučnice vznikne nové chráněné území

Na Ploučnici, která je už dnes jako evropsky významná lokalita součástí systému Natura 2000 a která se v novém roce stane součástí nové chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj, chce Liberecký kraj vyhlásit více přírodních památek. Zatímco proti ochraně meandrů Ploučnice nikdo veřejně nevystupoval, ochrana nivy řeky vzbudila velké pozdvižení.

„Nesouhlasíme s hranicemi této památky, neboť v několika případech naprosto nesmyslně zasahuje do majetkových poměrů vlastníků pozemků, které jsou mimo nivu Ploučnice, a znehodnocují tak majetek těchto občanů," tvrdí v dopise zaslaném Libereckému kraji členové občanského sdružení občanů ze Žizníkova.

Přírodní památka Niva Ploučnice • leží v katastrálních územích Česká Lípa, Dobranov, Heřmaničky u Dobranova, Stará Lípa, Vítkov u Dobranova a Žizníkov
• výměra navrhované památky činí 79,8 ha
• předmětem ochrany je klínatka rohatá, modrásek bahenní a očkovaný, ohniváček černočárný, losos obecný a vydra říční

Kvůli protestu už do České Lípy v minulých dnech přijel náměstek hejtmana Josef Jadrný i úředníci Krajského úřadu a s lidmi ze Žizníkova diskutovali.

„Jsem tu dnes a denně a žádného modráska nebo vydru jsem tu neviděl. Chcete chránit něco, co tam vůbec není, na úkor našeho majetku," vytýkal úředníkům na setkání Vladislav Soukup. „Přírodní památku tu můžete dnes vyhlásit jen proto, že se tu ke svému okolí celé roky chováme šetrně, a vy nás za to teď chcete potrestat."

„Je to zatím pouze návrh, o kterém se s vámi bude jednat," ubezpečil krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Josef Jadrný. „Vyhlášení přírodní památky by se místních lidí nemělo vůbec dotknout. Území je v záplavové zóně a omezení kvůli povodním jsou tady větší, než by bylo kvůli přírodní památce," vysvětlil Jadrný.

Nic se nemění ani na tom, že veškerou agendu související se záhy v lokalitě přírodní památky by Žizníkovští museli tak jako tak vyřizovat v Liberci. „Protože je to už dnes součástí evropsky významné lokality, tak při jakékoliv činnosti budete stejně potřebovat stanovisko z Liberce," upozornil Kristián Habrda z odboru životního prostředí Krajského úřadu v Liberci.

Habrda na setkání se Žizníkovskými také ujistil, že úřad je otevřený dalším jednáním pokud jde o rozsah navrženého území a zejména o rozsah jeho ochranného pásma, proti kterému vystupují Žizníkovští nejvíce. Už dnes, v úterý 17. prosince, se v Žizníkově uskuteční místní šetření, kde by se měli obyvatelé osady dohodnout s ekology a úředníky na konkrétních podobách budoucí přírodní památky.

Na území budoucí památky nebude zřejmě možné bez souhlasu Krajského úřadu například měnit druh pozemků a jejich využití, hnojit, zřizovat skládky nebo zasahovat jakýmkoli způsobem do koryta řeky.