Důvodem k policejní razii může být upozornění sousedů, že vám v bytě štěká během vaší nepřítomnosti pes. Příslušnou novelu nyní projednává poslanecká sněmovna v prvním čtení. Podnět k novele dalo ministerstvo zemědělství.

Policisté mohli zatím v podobných případech zakročit pouze v provozovnách, nebytových prostorách, na pozemcích nebo pokud je zvíře uvězněné v autě. Zákon ale nepovoluje vstoupit policii do obydlí kvůli podezření na týrání zvířat, a to ani v případě, že je pro to důvodné podezření. Právě to by mohla novela zákona změnit.

Novela nahrává ochráncům zvířat

Mluvčí Policie ČR Ludmila Knopová se k možným důsledkům zatím odmítla vyjádřit. „V tuto chvíli je to myslím předčasné,“ odmítla spekulovat, jak by schválení zákona mohlo v praxi vypadat.

„Předpokládáme ale, že současný návrh dozná po konzultaci s odborníky ještě některých změn. Týkalo by se to zejména procesu odejmutí týraného zvířete majiteli tak, aby byla v maximálně možné míře ochráněna domovní svoboda občanů,“ potvrdil včera Jan Žáček, tiskový mluvčí ministerstva zemědělství.

„Návrh zákona zní kontroverzně,“ připouští Dagmar Kubištová z Ligy na ochranu zvířat v Jablonci nad Nisou. „Trochu se obávám, že by novela zákona tak, jak o ní mluvíte, mohla vést k vyřizování si sousedských vztahů. Na druhou stranu si nedovedu představit, že by policisté na první upozornění vykopli někomu dveře, jen proto, že v bytě štěká pes, který špatně snáší samotu“ pochybuje žena, která má v oblasti ochrany zvířat letité zkušenosti.

Fenku ovčáka týrali na balkoně

Ona sama se s týráním zvířete setkala během patnáctileté praxe pouze jednou. „Šlo o majitelku fenky německého ovčáka. Žena ji chovala v paneláku na balkoně a neumožňovala ji volný pohyb, nikdy s ní nechodila ven. Tam jsme ji skutečně museli odebrat, protože zvíře v takových podmínkách trpělo. Bylo to ale velmi složité a policisté i ochránci mají v takových případech svázané ruce. Novela zákona, která by policii dávala oprávnění zasáhnout, by byla na místě. Ovšem až na základě místního šetření,“ říká.

Podobný pohled na problém vnesl i Petr Mládek, mluvčí Městské policie v Liberci. Právě ta měla dosud oprávnění k odchytu toulavých psů a koček a s podobnými případy mívá často co do činění. Také on je přesvědčen, že by odsouhlasením zákona nemělo v praxi docházet k nějaké svévoli a zneužívání legislativy ze strany policie. „Nejprve musí dojít k místnímu šetření, na jehož základě se teprve vyhodnotí, zda jde v konkrétním případě skutečně o týrání zvířat. Soukromí je stále chráněno Ústavním zákonem,“ vysvětluje mluvčí.

V praxi by tak policie nejprve vyslechla důvody, které k podnětu vedly, a souběžně se vypravila na podezřelé místo. Pokud by prokazatelně docházelo k týrání zvířete, ať už psů či třeba zvířat užitkových, mohla by zasáhnout. Až dosud totiž musel majitel i ve sporném případě dát k odvozu zvířat do útulku svůj souhlas.

Právě to by měla novela řešit, což potvrzuje i mluvčí ministerstva. „Novelizují se hlavně ta ustanovení, jejichž aplikace v praxi činí problémy. Pokud bude schválena, bude možné ihned odejmout týrané zvíře jeho chovateli a umístit jej do náhradní péče. Jako novinka se zavádí zákaz chovu pro osoby, které opakovaně týraly zvířata, s cílem efektivně zabránit chovateli v dalším týrání zvířat,“ upřesnil. V takovém případě má změna v zákoně své opodstatnění schvaluje Dagmar Kubištová.

Novela zákona úzce souvisí se směrnicemi EU. „Hlavním důvodem této novelizace je nutnost adaptovat náš právní řád České republiky v souladu s evropskými směrnicemi. Lhůta pro dosažení souladu právních předpisů s touto směrnicí je dána do 10. listopadu 2012 s tím, že účinnost právních předpisů je stanovena ode dne 1. ledna 2013. V případě nesplnění požadavků hrozí České republice vysoké sankce,“ vysvětlil mluvčí ministerstva.

I přesto ale někteří opoziční politici považují podobu novely za spornou. Jak uvedly například Novinky cz. o navržené novele pochybuje například stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. Ten sice pro server uznává, že existují případy, kdy musí policisté i veterinární služba reagovat rychle a nejít obvyklou cestou vylepování výzvy. Na straně druhé by považoval tak silné oprávnění pro policii za přehnané. „Pokud umožnit vstup do obydlí, pak jen se souhlasem soudce nebo státního zástupce. A jen v odůvodněných případech, tedy tam, kde ta razance má smysl,“ je přesvědčen Tejc.