„Prohlašoval, že je pořadatelem a chtěl zničit pořízené snímky z oslav, na nichž byl zachycený. Když neuspěl, chtěl, abych mu alespoň koupil pivo. To jsem ale odmítl,“ popsal Jan Škvára.

Jeho odpověď ale muže neuspokojila a udeřil hlavou fotografa do brady tak silně, až málem skončil na zemi. Po napadení Jan Škvára upozornil jednoho z označených pořadatelů, že se v areálu pohybuje podnapilý muž, který by mohl vyvolat další incident. „Pořadatel mi řekl, že jde o člena ochranky. Sám jsem ho viděl v prostoru, kde bezpečnostní služba měla základnu,“ doplnil Jan Škvára.

Protože pořadatelem víkendových oslav byla obec, oslovil telefonicky starostu Brniště Františka Janderu s žádostí o kontakt na bezpečnostní agenturu, aby agresora vystřídali a poslali domů. František Jandera mu jej nedal a doporučil mu, aby fotograf sepsal stížnost na chování muže z ochranky oficiální cestou.

To však Jan Škvára neměl v úmyslu. „Chtěl jsem pouze pořadatele upozornit na nepřístojné chování ochranky, aby nedošlo k dalším problémům na pouti,“ dodal fotograf, který po incidentu pouť opustil.

To ale František Jandera považuje za chybu. „Měl situaci řešit hned na místě a za pomoci policie. Nejsem odpovědný za chování každého jednotlivce,“ komentoval starosta Brniště s tím, že si měl fotograf vyžádat povolení k pořízení snímků dotyčného.

Podle zákona na ochranu osobnosti se mohou obrazové snímky pořídit nebo použít pro vědecké a umělecké účely, tiskové, televizní a rozhlasové zpravodajství bez souhlasu. V zásadě tak může reportér na veřejnosti fotografovat cokoliv a kohokoliv, pokud to není vyhláškou, zákonem či smluvním ujednáním upraveno jinak. Při své práci se hlavně řídí etikou.

Samozřejmě, že fotografovaný člověk má právo nesouhlasit s pořízením či uveřejněním jeho snímku, ale to se řeší normální lidskou domluvou na místě a nikoliv napadením či úplatou. Jiná pravidla platí na soukromých akcích, popřípadě těch, kde se vyžaduje akreditace.

František Jandera ještě v sobotu večer opět kontaktoval fotografa Deníku, aby mu sdělil, že jej majitel bezpečnostní agentury ujistil, že agresora po incidentu vyvedli z areálu.

„Muž nepatří mezi stálé zaměstnance naší firmy, najali jsme ho pouze jednorázově na pouť v Brništi. Navíc v sobotu již byl mimo službu. Nechci ho v žádném případě omlouvat, pochybil a nám je celá situace velmi nepříjemná,“ vyjádřil se majitel bezpečnostní agentury, která zajišťovala pořádek v průběhu poutě v Brništi.