Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odboráři: Vláda namíchala smrtící koktejl

Česká Lípa /FOTOGALERIE, ANKETA/ – „Vláda nám chce sebrat peníze. Ve školství přitom nejsou vysoké platy a v jídelně, kde pracuji, už vůbec ne.“ řekla Markéta Staňková

8.12.2010 18
SDÍLEJ:

Na českolipském náměstí se v pravé poledne sešly asi tři stovky stávkujících. Foto: Deník/Radmila Pokorná

Zavřené školy, okresní soud, vyhaslé sporáky ve školních jídelnách. Lidé si nemohli, ani přes avízo, že městský úřad bude fungovat jako jindy, zařídit své náležitosti na některých odborech. Hasiči, policisté, zdravotníci, učitelé, nepedagogičtí pracovníci, úředníci či zaměstnanci soudu a sociálních zařízení. Ti všichni přišli na českolipské náměstí demonstrovat proti vládnímu návrhu na snížení platů o deset procent.

HLASUJTE: Podporujete dnešní stávku? Hlasujte v anketě v pravém sloupci

V pravé poledne se jich sešlo na tři stovky. Podpořit je přišli i například zaměstnanci firmy Delphi Packard.

„Vláda nám chce sebrat peníze. Ve školství přitom nejsou vysoké platy a v jídelně, kde pracuji, už vůbec ne.“ řekla Markéta Staňková, kuchařka z jídelny gymnázia v Mimoni. Rodinu ještě nemá a s platem, pokud by došlo ke snížení, ji ani neplánuje založit.

„A z čeho bychom žili. Pět tisíc dám na nájem a nezbude už vůbec nic. Jestli nám vezmou peníze, budu si hledat jinou práci. Vzhledem k tomu, že na Českolipsku žádná není, musela bych odejít někam, kde je víc možností, třeba do Prahy. Ve chvíli, kdy ta situace nastane, tak ji budu muset řešit,“ poznamenala Markéta Staňková.

Ta si ale myslí, že rozhodnutí vlády stávka nijak neovlivní. „Alespoň vědí, že se nám jejich plány nelíbí. Ve skrytu duše doufám, že to má nějaký smysl,“ dodala Markéta Staňková.

Stávku zorganizoval Českomoravský odborový svaz. Výtky směřovaly zejména k premiéru Nečasovi a ministru financí Kalouskovi. „Nejsme stávkychtivé odbory za každou cenu,“ prohlásila jedna z organizátorek Alena Losová. „Vláda nepřistoupila na navrhované kompromisy. Odmítáme platit dluhy za špatné vládnutí,“ dodala za potlesku všech přítomných demonstrantů

Až o pět tisíc, včetně plánovaného desetiprocentního snížení mzdy v příštím roce, je chudší plat řadového policisty za poslední tři roky. Protestní shromáždění podpořili i policisté, ač stávkovat nemohli. Přišli ve svém volném čase a byli označeni žlutou stužkou.

„Od roku 2007 nedostáváme ohodnocení. Konkrétně dopravní policisté přišli o příplatky za směnnost, už v létě jim byly platy sníženy o deset procent a nyní by to mělo být dalších deset procent. To je pro mnohé rodiny likvidační, průměrné platy obyčejného hlídkového policisty se pohybují mezi sedmnácti až devatenácti tisíci korunami,“ řekl za policisty Jan Kyselka.

„Bojujeme s nedostatkem policistů a snižování mezd má být motivační? Nepožadujeme zvýšení platů, ale to aby nám alespoň zůstaly takové, jaké jsou,“ doplnil zástupce českolipské odborové organizace Policie ČR Radek Andonov.

Nespokojenost a nesouhlas s vládními škrty přišli vyjádřit i hasiči. Podle jejich zástupce vláda snižováním platů a zdražováním energií namíchala smrtící koktejl. „To není politika rozpočtové odpovědnosti, ale politika padni komu padni a přitom dopady na normální lidi nikoho nezajímají,“ ukončil za zvuku píšťalek a potlesku.

Kvůli účasti administrativních pracovníků byl zcela uzavřený Okresní soud v České Lípě. V omezené míře fungovala pouze podatelna a informační centrum pro nejnutnější podání, jako jsou například návrhy vazby.

Proti avízu českolipské radnice, že chod úřadu nebude nijak narušený, zůstaly ve středu od rána zavřené některé odbory. Lidi, kteří si například přijeli vyřídit řidičský průkaz nebo zaplatit poplatek, odcházeli s nepořízenou. Zhruba padesátka zaměstnanců se totiž rozhodla připojit nejen k protestnímu shromáždění ale i k celodenní stávce.

„Na webových stránkách bylo, že bude zavřená jen pokladna finančního odboru. Vzal jsem si volno, abych si mohl vyřídit řidičský průkaz. Nevím, jestli se sem ještě do konce roku dostanu, protože jsem od rána do večera v práci,“ řekl před zavřenými dveřmi Odboru dopravy v Děčínské ulici Radek ze Zákup.

Zcela uzavřené byly i dvě českolipské základní školy, Sever a Lada, kde ředitelé kvůli stávce nepedagogických pracovníků vyhlásili ředitelské volno. Nevařilo se například ve školní jídelně Partyzánská nebo Samostatná školní jídelna v ulici 28. října na sídlišti Špičák.

„Syn musel dostat dvakrát tak velkou svačinu, protože jim obědy na gymnázium dováží z jídelny 28. října. Štve mě to, ale chápu požadavky stávkujících, Ve státním sektoru jsou profese, u nichž by se platy rozhodně snižovat neměli, jako jsou hasiči nebo policisté. Na druhou stranu bych na základě svých osobních zkušeností některé platy snížil,“ řekl Tomáš Řádek.

Autor: Radmila Pokorná

Podporujete dnešní stávku?

ANO

55 %

NE

45 %

Hlasovalo: 40

Anketa byla ukončena

8.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 18
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení