Kolektivní vyjednávání právě začala a protáhnou se zřejmě až do závěru ledna příštího roku. Budou totiž tvrdá. „Podle předpovědi se v příštím roce vyšplhá inflace na dvě a půl procenta. Podraží elektřina, topení, skončí regulace nájmů. Lidem se zvýší jejich životní náklady. Rádi bychom proto šli se mzdami ještě o pár desetinek procenta výš,“ vysvětlil krajský předseda Asociace samostatných odborů Milan Šubrt.

Na zdražování elektřiny se ale podle Šubrta vymlouvají také majitelé firem. Spoléhají také na to, že je krize a pracovních míst poskrovnu. „Doba jim nahrává. Manažeři firem vědí, že lidé nemají kam jít,“ podotkl odborář.

Jak doplnil, žádný zaměstnavatel nechce sám od sebe lidem přidat. Proto bude vyjednávání o platech složité a dlouhé. Odboráři se současně snaží dohodnout s vedením podniků i na zvýšení hodnoty stravenek, oblíbeného benefitu zaměstnanců.

„Teď nám třeba některé firmy navrhují, že zvýší pohyblivou, prémiovou složku mzdy.“ Milan Šubrt, ASO

„Vyjednávání je pro nás rok od roku těžší, firmy jsou rok od roku připravenější. Teď nám třeba některé navrhují, aby se o námi požadované procento zvýšila pohyblivá, prémiová složka mzdy. To odmítáme, protože prémie zaměstnavatel nemusí vyplácet vůbec, nejsou pravidlem. Usilujeme o navýšení základních platů, a pak také samozřejmě příplatků za práci v noci nebo o svátcích,“ dodal Šubrt. Odbory nyní vyjednávají s vedením zhruba třiceti podniků na Liberecku.