Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchod Gaurí: Z výběhu ji museli dostat po kouskách

Liberec – Smrt zvířete je v zoo vždy smutnou událostí. Slonice Gaurí měla tu smůlu, že patřila k největším a nejtěžším tvorům, kteří zahradu obývali. Po její smrti proto musela být na místě rozřezána, aby ji ošetřovatelé z výběhu vůbec dostali.

19.7.2011
SDÍLEJ:

Zdravotní stav 47leté Gaurí ( na snímku vpravo) se natolik zhoršil, že chovatelé rozhodli o eutanazii.Foto: Deník

„Naše současné zařízení pro držení slonů není zastaralé pouze morálně, ale také technicky, tudíž není možné v případě úhynu slona odvézt tělo celé – je nutné odstranit jej z pavilonu po částech,“ potvrdil Deníku hlavní zoolog Luboš Melichar.

Gaurí byla ještě předtím na místě skonu pitvána, aby se stanovila či ověřila příčina klinicky projevených onemocnění či úhynu a zároveň vyloučila možnost případné infekce, jež by mohla mít důsledky pro jedince žijící ve stejné či dalších expozicích.

Pitvu provedl patolog za asistence stálého veterinárního dozoru zoo a za dozoru Krajské veterinární správy. Tělesné ostatky Gaurí skončily v mimoňské asanační firmě SAP. Ta veškeré živočišné zbytky rozemele a tepelně upraví na masokostní kaši. S tou se nadále nakládá jako s odpadem – je spálena.

Přestože Gaurí zemřela, zoo si z ní nechala vypreparovat lebku a hrudní i pánevní končetinu. Přesně jako u africké slonice Tany, která v zoo uhynula před 10 lety. Preparáty podle Melichara poslouží vlastnímu depozitáři. „Pokud se nám podaří v budoucnu zrealizovat stavbu nového slonince, můžeme na skutečných preparátech ukázat lebeční rozdíly mezi africkým a indickým slonem formou například stálého vystavování,“ poznamenal zoolog.

Každé zvíře, které projde branami zoo je zaneseno do evidence, kde se o jeho přítomnosti a pohybech vedou podrobné záznamy. „Jedná se o standardní postup vyžadovaný jednak Unií českých a slovenských ZOO a Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií a zejména potom samotným provozem, kdy se s podobnými daty pracuje téměř každodenně. Nutno podotknout, že v elektronické podobě je zmíněná databáze vedena asi od devadesátých let, období předtím je zdokumentováno v knižních archivech,“ dodal Luboš Melichar.

Autor: Tomáš Lánský

19.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Pieter (SLK)

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Žáci 1. A ZŠ K. H. Máchy Doksy s paní učitelkou Danou Valešovou.

Naši prvňáci ze ZŠ K. H. Máchy Doksy

ANKETA: Měla by být prostituce legalizována?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měla by se rozšířit jaderná elektrárna v Temelíně?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Vyrábějí vlaky pro Rakousko. V České Lípě vznikne až tři sta jednotek vlaků

Česká Lípa – První dva vozy opustily továrnu v těchto dnech.

Mimoň vede tabulku, stoupá i Lokotka

Českolipsko - Příjemný je pohled na tabulky krajské I. B třídy po odehraném devátém dějství.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení