VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchod z dětského domova není jednoduchý proces

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Jak na život? To se nyní učí mladí lidé v ústavní péči z celého Libereckého kraje, kteří brzy opustí dětské domovy

29.12.2010
SDÍLEJ:

Dětský domov v Jablonném pod vedením Vlastimila Faltýnka pořádá již třetí projekt zaměřený na mladé lidi. Foto: archiv DD

Na samostatný život se připravují mladí lidé ze sedmi dětských domovů Libereckého kraje v rámci dlouhodobého projektu Jak na život?. Čekají je vzdělávací a motivační kurzy, psychologické poradenství a další aktivity, které jim mají pomoci s integrací do společnosti či uplatněním na trhu práce po opuštění dětského domova.

O cílech projektu jsme si povídali s Vlastimilem Faltýnkem, ředitelem Dětského domova v Jablonném v Podještědí.

Co všechno se mladí lidé v kurzech učí?
Nabízíme jim pomoc pedagogů, lektorů a psychologů v oblasti psychologie, sociálních dovedností, finanční gramotnosti i právního povědomí nebo rodinné i sexuální výchovy. Nedílnou součástí je rozvoj počítačových dovedností a komunikace v cizím jazyce. Tím vším chceme zmírňovat sociální znevýhodnění mládeže z dětských domovů.

V čem ono znevýhodnění především spočívá?
Začleňování mladých lidí vyrůstajících v dětských domovech do běžného života není pro ně samotné jednoduchý proces. Nemají fungující rodiny či rodiče, kteří by jim to pomohli usnadnit, v případě neúspěchů jim pomohli s bydlením, radou a hledáním práce, a proto jim musí být věnována speciální péče již před opuštěním ústavní výchovy.

Prakticky všichni si nesou do života následky psychického strádání. Formou výcviku s psychology lze toto znevýhodnění kompenzovat. Nepřipravenost mladých lidí na vstup do běžného života vede často k jejich selhání. Prostřednictvím vhodně zvolených aktivit se projekt bude snaží nepřipravenosti mladých lidí na vstup do běžného života předcházet a tím selhání eliminovat. Mají nízké právní povědomí a i jejich finanční gramotnost není na velké úrovni.

Mladým lidem z dětských domovů také většinou chybí přirozená motivace a vytrvalost při dosahování některých cílů. Výcvik s psychology je má motivovat, zvýšit sebevědomí a pomoci v oblasti sebepoznání a odhadnutí vlastních možností a řešení krizí.

Součástí aktivit je také neformální výuka anglického jazyka. V čem se liší od té školní?
Výuka probíhá na principech zážitkovo-terapeutické metodologie Lingua Ludus, která využívá principu shodného se způsobem, jak se učíme mateřský jazyk, tedy pokus – omyl. Je založena na okamžitém použití naučených obratů a gramatických jevů pro situace, ve kterých se posluchač nachází. Protože nejlépe si pamatujeme to, co potřebujeme a co můžeme bezprostředně použít ve vlastních životních situacích. Tématicky se bude výuka vztahovat k hledání práce a k pohybu na trhu práce.

Jedním z hlavních cílů projektu je rozvoj sociálních dovedností. Co přesně si pod tím představit?
Každou skupinu navštíví odborníci z různých oblasti, kteří s dětmi budou záživnou, interaktivní formou probírat rizika, která na ně můžou čekat v samostatném životě jako jsou například rychlé půjčky, ztráta občanského průkazu, zadlužení, ztráta zaměstnání z hlediska obživy, způsob hledání nového zaměstnání a podobně.

Obdobně pak i oblast rodinného života, s důrazem na doposud odlišné zkušenosti mladých lidí z ústavní péče, vztahy, těhotenství a rodičovství. Součástí budou i témata, která mohou mladým lidem brání vést v dospělosti samostatný plnohodnotný život, jako jsou například různé závislosti a jejich sociální důsledky.

Účastníky čeká i psychosociální výcvik. Jakým tématům se bude věnovat?
Psychologové se s vybranými účastníky budou věnovat tématům sebepoznání, komunikačním dovednostem, řešení konfliktů, životní role, rozhodování a akční plánování, životní krize a adaptace na životní změny, hledání uplatnění na trhu práce, postavení člověka v ekologickém systému. Hodláme využít zkušeností mladých absolventů předchozího ročníku projektu. Výcvik tvoří devět víkendů, během kterých budou psychologové se svým poradenstvím mladým lidem k dispozici.

Které dětské domovy se do projektu zapojily?
Realizátorem je domov v Jablonném v Podještědí a účastníky jsou mladí lidé ze všech sedmi dětských domovů Libereckého kraje, tedy ze zařízení ve Frýdlantu, České Lípě, Dubé - Deštné, Jablonce nad Nisou, Semil, Krompachu a Jablonného.

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto mohlo vypadat Jiráskovo divadlo v České Lípě. Opravovat se ale zatím nebude.
1

Česká Lípa oprašuje plán opravy divadla

Ilustrační foto.

Hustě sněžilo. Bouralo se, vlak najel do stromu, stála i dálnice

Nový Bor začne ladit formu v Heřmanicích

Nový Bor - Dva hráči, kteří na podzim působili v divizním fotbalovém týmu FC Nový Bor, jmenovitě Pavel Hoke a David Halbich, se nezapojili do letošní zimní přípravy, již povede trenér Jan Broschinský starší.

Kvůli silnému sněžení hrozí kalamitní stav na silnicích, čtvrtek bude větrný

Severní Čechy - V České republice bude po celou středu průběžně chumelit, za hodinu mohou spadnout až tři centimetry sněhu. Další velmi silné sněžení se očekává ve čtvrtek, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. Ve výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

FOTO, VIDEO: Do konce týdne by měla historická továrna zmizet

Cvikov - Obratně vedené čelisti mohutných bagrů se už více než týden zakousávají do objektu mnoho let nevyužívané továrny Severka ve cvikovské ulici Palackého.

Vrah ženy z Boru chce nový proces

Severní Čechy - Muž si odpykává trest za ubodání své družky. Noví svědci podle něj změní původní verdikt. Rodina zavražděné z Nového Boru je pobouřena.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>