VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchod z dětského domova není jednoduchý proces

Liberecký kraj /ROZHOVOR/ - Jak na život? To se nyní učí mladí lidé v ústavní péči z celého Libereckého kraje, kteří brzy opustí dětské domovy

29.12.2010
SDÍLEJ:

Dětský domov v Jablonném pod vedením Vlastimila Faltýnka pořádá již třetí projekt zaměřený na mladé lidi. Foto: archiv DD

Na samostatný život se připravují mladí lidé ze sedmi dětských domovů Libereckého kraje v rámci dlouhodobého projektu Jak na život?. Čekají je vzdělávací a motivační kurzy, psychologické poradenství a další aktivity, které jim mají pomoci s integrací do společnosti či uplatněním na trhu práce po opuštění dětského domova.

O cílech projektu jsme si povídali s Vlastimilem Faltýnkem, ředitelem Dětského domova v Jablonném v Podještědí.

Co všechno se mladí lidé v kurzech učí?
Nabízíme jim pomoc pedagogů, lektorů a psychologů v oblasti psychologie, sociálních dovedností, finanční gramotnosti i právního povědomí nebo rodinné i sexuální výchovy. Nedílnou součástí je rozvoj počítačových dovedností a komunikace v cizím jazyce. Tím vším chceme zmírňovat sociální znevýhodnění mládeže z dětských domovů.

V čem ono znevýhodnění především spočívá?
Začleňování mladých lidí vyrůstajících v dětských domovech do běžného života není pro ně samotné jednoduchý proces. Nemají fungující rodiny či rodiče, kteří by jim to pomohli usnadnit, v případě neúspěchů jim pomohli s bydlením, radou a hledáním práce, a proto jim musí být věnována speciální péče již před opuštěním ústavní výchovy.

Prakticky všichni si nesou do života následky psychického strádání. Formou výcviku s psychology lze toto znevýhodnění kompenzovat. Nepřipravenost mladých lidí na vstup do běžného života vede často k jejich selhání. Prostřednictvím vhodně zvolených aktivit se projekt bude snaží nepřipravenosti mladých lidí na vstup do běžného života předcházet a tím selhání eliminovat. Mají nízké právní povědomí a i jejich finanční gramotnost není na velké úrovni.

Mladým lidem z dětských domovů také většinou chybí přirozená motivace a vytrvalost při dosahování některých cílů. Výcvik s psychology je má motivovat, zvýšit sebevědomí a pomoci v oblasti sebepoznání a odhadnutí vlastních možností a řešení krizí.

Součástí aktivit je také neformální výuka anglického jazyka. V čem se liší od té školní?
Výuka probíhá na principech zážitkovo-terapeutické metodologie Lingua Ludus, která využívá principu shodného se způsobem, jak se učíme mateřský jazyk, tedy pokus – omyl. Je založena na okamžitém použití naučených obratů a gramatických jevů pro situace, ve kterých se posluchač nachází. Protože nejlépe si pamatujeme to, co potřebujeme a co můžeme bezprostředně použít ve vlastních životních situacích. Tématicky se bude výuka vztahovat k hledání práce a k pohybu na trhu práce.

Jedním z hlavních cílů projektu je rozvoj sociálních dovedností. Co přesně si pod tím představit?
Každou skupinu navštíví odborníci z různých oblasti, kteří s dětmi budou záživnou, interaktivní formou probírat rizika, která na ně můžou čekat v samostatném životě jako jsou například rychlé půjčky, ztráta občanského průkazu, zadlužení, ztráta zaměstnání z hlediska obživy, způsob hledání nového zaměstnání a podobně.

Obdobně pak i oblast rodinného života, s důrazem na doposud odlišné zkušenosti mladých lidí z ústavní péče, vztahy, těhotenství a rodičovství. Součástí budou i témata, která mohou mladým lidem brání vést v dospělosti samostatný plnohodnotný život, jako jsou například různé závislosti a jejich sociální důsledky.

Účastníky čeká i psychosociální výcvik. Jakým tématům se bude věnovat?
Psychologové se s vybranými účastníky budou věnovat tématům sebepoznání, komunikačním dovednostem, řešení konfliktů, životní role, rozhodování a akční plánování, životní krize a adaptace na životní změny, hledání uplatnění na trhu práce, postavení člověka v ekologickém systému. Hodláme využít zkušeností mladých absolventů předchozího ročníku projektu. Výcvik tvoří devět víkendů, během kterých budou psychologové se svým poradenstvím mladým lidem k dispozici.

Které dětské domovy se do projektu zapojily?
Realizátorem je domov v Jablonném v Podještědí a účastníky jsou mladí lidé ze všech sedmi dětských domovů Libereckého kraje, tedy ze zařízení ve Frýdlantu, České Lípě, Dubé - Deštné, Jablonce nad Nisou, Semil, Krompachu a Jablonného.

29.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Sklenář, malíř skla 13 500 Kč

Malíři skla a keramiky Podklady, malíř/ka skla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: B. Egermanna 11, Nový Bor., Praxe v malování skla., První kontakt na tel: +420777204991, +420777220666 nebo e-mailu: balvinglass@seznam.cz, kontaktní osoba: Balvín Jindřich., Vhodné i pro cizince!. Pracoviště: Balvínglass, s.r.o. - 003, B. Egermanna, č.p. 11, 473 01 Nový Bor. Informace: Jindřich Balvín, +420 777 204 991,777 220 666.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 26 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař/ka na oddělení léčebny dlouhodobě nemocných. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme vysokoškolské vzdělání dle zákona č. 95/2004 Sb., specializovaná způsobilost a praxe výhodou, morální a občasnskou bezúhonnost, příjemné vystupování a zájem o obor. , Mzdové podmínky budou dohodnuty při osobním setkání. , Nástup možný ihned nebo dle dohody. , Nabízíme:, - zázemí stabilní společnosti, - zajímavou práci v moderním pracovním prostředí s možností seberealizace, - možnost profesního růstu, - významná podpora vzdělávání , - závodní stravování, - zaměstnanecké akce, - příspěvek na penzijní připojištění, - výhodný zaměstnanecký tarif od O2, - 5 týdnů dovolené, - slevová karta do lékárny a Centra zdraví, - odměny při pracovním výročí, Vhodné i pro absolventy, OZP a cizince!, První kontakt emailem!. Pracoviště: Nemocnice s poliklinikou česká lípa, a.s., Purkyňova, č.p. 1849, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Pavlína Simmerová, +420 487 954 035.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 23 720 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR Příslušník Vězeňské služby ČR. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23720 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadujeme: střední vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, bezúhonnost, zdravotní, osobnostní a fyzickou způsobilost k výkonu služby, svéprávnost, občanství ČR. , Nabízíme: Nástupní služební příjem 23 720 Kč, náborový příspěvek až 100 000 Kč, 30 dnů dovolené v kalendářním roce, ubytování na ubytovně v místě pracoviště, možnost získání městského nájemního bytu v Mimoni a okolí, příspěvek na stravování, využití posilovny, sauny, využití zotavoven VS ČR k rekreaci, odměny při životním a pracovním výročí, lékařská péče, příspěvek 8 000 Kč na kulturní a sportovní vyžití, možnost čerpání bezúročných půjček z FKSP., První kontakt osobně na adrese Věznice Stráž pod Ralskem, Máchova 260, Stráž p. R., v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod, emailem nebo telefonicky v pracovních dnech od 6,30 hod do 15,00 hod. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice stráž pod ralskem, Máchova, č.p. 260, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Věra Košťálová, +420 487 878 213vdoběod6:30-15:00.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 30 000 Kč

Ostatní elektrotechnici a technici energetici Specialista/tka ASŘ. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , -odpovídající bakalářské nebo magisterské vzdělání se zaměřením ASŘ, -Znalost programování PLC Siemens Simatic S7 - TIA PORTAL, Schneider výhodou , -Znalost SCADA/HMI vizualizace Siemens - WinCC, -Znalost průmyslové komunikace (Profibus, Modbus, Profinet, atd.), -Schopnost komunikovat na technické úrovni anglicky (ruský jazyk výhodou), -Schopnost spolupracovat s projektovým týmem a zákazníkem, -Flexibilitu často cestovat do zahraničí na zprovoznění technologií, Hlavní zodpovědnosti: , -Návrh, specifikace, tvorba dokumentace dle požadavků, -Vytváření funkčního popisu technologie a SW aplikace, -Tvorba samotného SW, -Návaznost na HW, -Provádění FAT, -Zprovoznění u koncového zákazníka (SAT), -Aktivní spolupráce v projektovém týmu, -Sledování současných trendů a přenos do projektů, Nabízíme:, -Zázemí rychle se rozvíjející české společnosti s vlastními výrobky a unikátním "know-how", -Zajímavou práci v perspektivním oboru s možností dalšího profesního rozvoje, -Příjemné moderní pracovní prostředí, -Příspěvek na firemní stravování, týden dovolené navíc, cafeterii Edenred, příspěvky na penzijní připojištění, telefon k soukromým účelům, odměny k pracovním a životním jubileím., Nástup: ihned, Nabízená mzda: 30 000Kč - 40 000 Kč., Vhodné i pro cizince!. Pracoviště: Mega, a. s. 001, Pod Vinicí, č.p. 87, 471 27 Stráž pod Ralskem. Informace: Karolína Nosková, +420 487 888 155.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam za sportem: Divizionáři hrají v sobotu

Ilustrační foto.

Liberecký kraj ošetří další tři aleje

Českolipské muzeum bude lépe přístupné vozíčkářům

Českolipsko – Celkem čtyři projekty na obnovu a modernizaci budov Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě podpoří více než třemi miliony korun Liberecký kraj. 

Na biatlon raději autobusem. Břízky čekají uzavírky kvůli sportovní akci roku

Liberecký kraj – Desítky policistů, uzavřená silnice, parkoviště dál od areálu. V sobotu se v jabloneckém sportovním areálu Břízky uskuteční ostře sledované exhibiční mistrovství České republiky v biatlonu. Fanoušci i místní se musejí připravit na dopravní komplikace.

Tipy pro vás: Kam vyrazit v pátek a o víkendu

Českolipsko - Velikonoce klepou na dveře. Na vodním hradě proběhne jarmark, na velikonoční dílny můžete vyrazit do Brniště, Stráže nebo Kamenického Šenova.

Fotbalový kolotoč se roztáčí. Okresní soutěže zahajují odvetnou část

Českolipsko - Dlouhá zimní přestávka v krajských a okresních fotbalových soutěžích končí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT