Otvírání jezera, kterým každoročně v Doksech začíná turistická sezona, začalo na náměstí příjezdem Vincence z Valdštejna. V jeho doprovodu nechyběl proslulý dobrodruh a svůdce žen, milovník všeho krásného a jemného, arbiter elegantiorum a na sklonku života knihovník hraběte Valdštejna na duchcovském zámku Giacomo Casanova.
Průvod se následně vydal k plážím Máchova jezera, aby jeho vodu mohla vzácná návštěva symbolickým klíčem odemknout. „Chtěli bychom, aby se veselý májový karneval stal v našem městě každoroční tradicí,“ řekla Renata Mauserová, ředitelka dokského Městského kulturního střediska.
„Na zahájení sezony se na pláži sešla velká spousta lidí a my jen doufáme, že to tak bude i po celý její průběh,“ uvedl starosta Doks Zdeněk Krenický, který jezero „odemkl“ v roli purkrabího.
K úspěšné sezoně potřebují místní nejen slunečné počasí, ale také čistou vodu v Máchově jezeře. K tomu by mělo pomoci tzv. „ozdravení“ jezera speciálním roztokem solí hliníku, které by mělo proběhnout během května.