Ta chce v příštích třech letech postupně zvednout nájemné o 70 až 100 procent za metr čtvereční oproti současné platbě. Jenže právě Sever je lokalitou, kde žije nejvíce lidí v předdůchodovém a důchodovém věku v celé České Lípě. Razantní nárůst nájmu tak může být pro mnohé seniory téměř likvidační.

Přitvrdili

Podle zákona končí regulace nájemného téměř v celé republice k 31. 12. 2010. Neexistuje ale žádné doporučení, jak stanovit novou výši nájemného. Vše je pouze záležitostí dohody mezi majiteli domů a nájemníky.

A ti ve velké míře odmítají přistoupit na požadavky CPI Byty. Na to, jak již Deník informoval, majitel bytů zareagoval po svém. Těm, kteří hned napoprvé nepodepsali dodatek ke smlouvě, rozeslala společnost dopis.

Z něj vyplývá, že CPI Byty v podstatě zbavuje nájemníky výhody rozloženého nárůstu smluvního nájemného a oznamuje jim, že o téměř sto procent dražší platbu za byt požadují již od ledna příštího roku. Současně s tím upozorňují, že v případě soudního sporu je právo na jejich straně.

Žijí jen z důchodu

„A kde jsou naše práva, když bydlíme v domech, které dávno nevyhovují normám a potřebují kompletní rekonstrukci, od zateplení, výtahů, stoupaček, rozvodů až po nebezpečné zábradlí na lodžiích. Jsem ochotný přistoupit na nějaké zvýšení, ale rozhodně ne v takové míře, protože nám nikdo nezaručí, že se to opraví. Budu vyjednávat dál,“ zdůvodňuje svůj postoj jeden z nájemníků na sídlišti Sever. Jeho jméno redakce zná, ale vzhledem k možným problémům s vlastníkem bytů jej nezveřejní.

Téměř sedmdesátiletý muž má ale daleko vážnější důvod, proč ani nyní nepřistoupí na požadavek CPI. „I kdybych chtěl, tak nemám, kde bych na to vzal. Žiji pouze z důchodu a ani stát mi nezaručí jeho valorizaci. Klidně bych se odstěhoval, ale z důchodu si nové bydlení nepořídíte. A kvůli svému věku a zdravotním potížím můžu zapomenout na přivýdělek,“ vysvětluje.

„Důchod je jediný příjem těchto lidí a zdaleka nedosahuje průměrné hrubé mzdy. Smluvní nájemné, které chce CPI zvýšit během následujících tří let o sedmdesát až sto procent vystavuje seniory hodně nejisté budoucnosti,“ říká k tomu Monika Rejnartová z občanského sdružení Za klidný Sever, které se problematice nájemníků bytů vlastněných společností CPI dlouhodobě věnuje.

Protože je na obyvatelích bytu, aby prokázali důvody, proč chtějí nižší nájemné, přišlo sdružení pro ně s další konkrétní pomocí. Po dohodě s právničkou vypracovali nový návrh na dohodu stanovení výše nájemného.

V něm si sami nájemníci určí, co jsou ochotni po dobu tří let platit, než bude nájemné zvyšované o inflaci. „Součástí této dohody je i zevrubný popis panelových domů na Severu i Na Kopečku, kterým nájemník zdůvodňuje, proč nechce přistoupit na výši smluvního nájemného tak, jak jej požaduje CPI,“ dodala Monika Rejnartová.