Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpady: čistší než mateřské mléko

Stráž pod Ralskem - Žádné úniky karcinogenních látek, žádný zápach a zvýšené zabezpečení areálu, kde by se měl zpracovávat nebezpečný odpad. To tvrdí Rudolf Kaplánek ze společnosti Technologie pro využívání odpadů z Jílového u Děčína.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Stráž pod RalskemFoto: archiv

Firma je investorem stavby termální desorpční jednotky (TDJ), proti níž ve Stráži pod Ralskem už téměř tisíc lidí sepsalo petici.
Dvanáctiměsíční zkušební provoz jednotky na likvidaci nebezpečného odpadu doporučil Životní odbor Krajského úřadu Libereckého kraje v rámci ověřování nejistot.

Strážští obyvatelé s její výstavbou nesouhlasí a sepsali petici. Jak již Deník informoval, lidé se obávají úniku nebezpečných karcinogenních látek do ovzduší. Podle nich je v devadesátistránkové studii řada nejasností, není tam mimo jiné jasně řečeno, co bude s odpadem. Nelíbí se jim ani, že budou jako pokusní králíci, když řada měření bude probíhat až v době, kdy jednotka bude v provozu.

Nejde o spalovnu

„V žádném případě se nejedná o spalovnu, s níž lidé neustále hledají souvislosti,“ upozornil Rudolf Kaplánek. „V DTJ se likvidují nebezpečné sloučeniny, které se dají destilovat a nezáleží na tom, v čem jsou obsažené. Celý proces probíhá v uzavřeném kontejneru, jehož obsah se zahřívá a v kondenzované podobě se likviduje.“

Jak Kaplánek upozorňuje je celý proces neustále pod dohledem a napojený na počítač. Veškeré úkony s kapalnými látkami se provádí v tzv. bazénech, v jednom z nich stojí i DTJ.

„Odpady jsou zabezpečené v obalu, kapaliny jej mají dvojitý. Pokud by došlo k prasknutí, vše zůstane v bazénu, cesty jsou zastřešené. Zajištěná je i venkovní plocha, která je vyspárovaná tak, aby vše bylo odvedené do havarijní jímky. Celý areál bude elektronicky zabezpečený, budou zde kamery, psy. Největším nebezpečím je totiž lidský faktor a náhoda. Může dojít k pochybení zaměstnanců, musíme počítat se zloději, proto klademe důraz ne bezpečnost,“ zdůraznil Kaplánek.

Stálá kontrola

Než však výsledný produkt opustí areál, odeberou se z něj vzorky, které projdou kontrolou. Až pokud je negativní, mohou být odpady odvezené

„Zemina je po procesu až padesátinásobně čistší než mléko a máslo za socialismu nebo mateřské mléko dnešních třicátnic. Pokud si ji neodveze zpět původní subjekt, budou ji odebírat stavební firmy. Vodu zpracuje odborná společnost ve Lhenicích,“ vypočítává Kaplánek.

Hliník a kovy budeme odvážet do sběrny a olej do spalovny v Ostravě,“ vypočítává Rudolf Kaplánek. Ten tvrdí, že proces likvidace nebezpečných odpadů nebude provázet ani zápach. „Jednotka je těsně uzavřená, je neustále pod mírným podtlakem a tudíž z ní nemůže nic unikat. Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že je něco špatně. V tom případě by se obsah okamžitě začal chladit, aby došlo k podtlaku,“ vysvětluje Kaplánek.

Podle něj mají lidé ve Stráži zbytečné obavy i z nadměrné nákladní dopravy. Jak vysvětlil, při zpracování zeminy trvá proces týden a do zařízení se vejde zhruba obsah jednoho nákladního auta. To znamená, že za týden do průmyslového areálu zamíří pouze dvě auta, jedno s odpadem ke zpracování a druhé s výsledným produktem.

„Navíc po domluvě s libereckým Krajským úřadem zpracuje naše firma nebezpečný odpad, který je v průmyslovém areálu Diama uskladněný patnáct let a po smrti majitele soukromé firmy je nyní v majetku státu,“ dodává Rudolf Kaplánek.

Autor: Radmila Pokorná

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

Euro, ilustrační foto

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení