Ta je historicky první ženou, kterou ODS nominovala na post hejtmanky. V regionu není neznámá, působila mimo jiné jako tajemnice na českolipském městském úřadu nebo jako náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro školství.

„Po sedmi letech se vracím z Prahy do regionu. Přiznávám, že jsem tam spokojená, ale mám pocit, že v kraji nejsou všechny věci v pořádku, proto jsem kývla na nabídku kandidovat,“ předeslala Eva Bartoňová.

Priorita je školství a nezaměstnanost

Ta se chce podle svých slov zaměřit na oblast, v níž působí. Její priority jsou školství, vzdělávání, lidské zdroje a nezaměstnanost. „Je třeba hledat její příčiny. Konkrétně na Českolipsku po konci těžby uranu v 90. letech zůstalo velké množství vzdělaných lidí. Ti zakládali firmy a bylo zde jen malé procento nezaměstnanosti. Dnes je přitom region v zaměstnanosti ze sedmasedmdesáti okresů až na dvaašedesátém místě,“ podotkla Bartoňová. Nechce se naopak například plést do zdravotnictví. Zastává názor, že patří do rukou odborníků.

ODS je celostátně spojena s pojmem kmotrů a silnou provázaností s podnikatelskou sférou. Do tohoto vzorce Bartoňová nezapadá. Ostatně na otevřenou prezentaci svých názorů doplatila před krajskými volbami v roce 2004, kdy vypadla z kandidátky a nesměla být ani jako náhradnice. Tehdy se přitom o ní mluvilo jako o jedničce občanských demokratů, kandidátku ale nakonec vedl Petr Skokan.

„S podnikateli musíme spolupracovat, jsou zaměstnavatelé, ale vše musí probíhat na korektní úrovni. Vážím si jich, ale nepodléhám vábení. Své názory budu otevřeně říkat vždy,“ řekla Bartoňová.

O post hejtmanky bude usilovat také Lidie Vajnerová ze Strany pro otevřenou společnost, která je v současnosti náměstkyní hejtmana pro kulturu. Ženu do čela krajské kandidátky chce postavit podle neoficiálních informací rovněž ČSSD. Konkrétní jména ale budou známá až příští rok na jaře.

S Bartoňovou jako jedničkou na kandidátce je spokojený nový místopředseda krajského Regionálního sdružení ODS a bývalý místostarosta České Lípy Jan Stejskal. „Má velké šance uspět, lidé ji přijímají kladně. Po profesní stránce může čerpat ze zkušeností ze samospráv, zná legislativu,“ zhodnotil Stejskal.

On sám jde do krajských voleb z 8. místa na kandidátce. Dalšími nominovanými z Českolipska jsou mimo jiné stávající krajský zastupitel a místostarosta Cvikova Jaroslav Švehla, exstarosta Doks Zdeněk Krenický či Věra Kalousová z Nového Boru. Ve výčtu jmen chybí českolipská starostka Hana Moudrá, která je v krajském zastupitelstvu druhé volební období. „Navrhovali jsme ji, ale již nechtěla kandidovat,“ uvedl Stejskal.

Ten je jedním z těch, kdo bude mít na starost volební kampaň občanských demokratů. „Rozhodně nebudeme pořádat megalomanské akce na náměstích. Chceme jít cestou diskusí a debat s lidmi, abychom byli pro voliče srozumitelní a čitelní,“ avizoval Stejskal.

„Jsem od přírody šetřivá, takže skutečně žádné bombastické projekty nebudou. Mojí nevýhodou je, že jsem byla dlouho v Praze. Chci se proto více pohybovat mezi lidmi a otevřeně s nimi diskutovat, aby více poznali mě i mé názory,“ dodala Bartoňová.