„Za pomoc si účtujeme třicet osm korun za hodinu práce. Jedinou podmínkou je, že si zájemce zajistí odvoz odsouzených,“ upřesnil František Vach, ředitel Věznice Stráž pod Ralskem.

Novoborská radnice zvažuje, že by nabídku věznice využila. Vinou chodníkové vyhlášky by tu vydali za úklid dalších komunikací osm milionů korun navíc. Ale město má napjatý rozpočet a takovou částku si nemůže dovolit.

„Cedulemi označíme chodníky, které uklízet nebudeme, ale využijeme také pracovníků na veřejně prospěšné práce, Romy a zvážíme nabídku věznice. Myslím, že je výhodná,“ řekl starosta Nového Boru Jindřich Mareš.

O nabídce naopak ani neuvažují v České Lípě. Na úklid chodníků bude město, stejně jako u běžného úklidu komunikací, využívat služeb odborné firmy. „Tam, kam nemůže technika, bychom rádi využívali pracovníků na veřejně prospěšné práce,“ předeslala starostka České Lípy Hana Moudrá.

Místní radnice zaměstnává na veřejně prospěšné práce dvacet šest lidí a příští rok se jejich počet zvedne o další čtyři. „Pro nadcházející zimu je chceme využít právě na čištění komunikací a chodníků,“ dodala Hana Moudrá.

Služby odsouzených nevyužijí ani přímo ve Stráži pod Ralskem. „V souvislosti s chodníkovým zákonem nám nijak výrazně nenarostly plochy, které musíme uklízet. Zimní údržbu proto zvládneme vlastními silami,“ sdělila Věra Bradáčová, starostka Stráže pod Ralskem.

Na úklid využívají vězně ale soukromé firmy z Doks a Mimoně. Jejich pomoc ocenili i v Jablonci nad Nisou, kde odstraňovali sníh na místním fotbalovém stadionu.