„Považujeme za směšné zdůvodnění, že lze někoho odvolat jen proto, že je to moderní. Jsme znechucení,“ vysvětlil důvod vzniku petice jeden z aktivistů Jan Golier. Nespokojenost se současnou situací chtějí dát najevo na jednání zastupitelů ve středu.

Pod petici se během prvních hodin podepsaly na dvě stovky lidí. Vyjadřují tak podporu Miloši Titovi (nez.) a Václavovi Bilickému (KSČM), jež opoziční zastupitelé z řad ČSSD, SNK ED a Suverenity s podporou koaličního Martina Krále (KSČM) před dvěma týdny odvolali z funkce starosty a druhého místostarosty.
„Zároveň vyzýváme nového starostu Miroslava Králíka, aby odstoupil z funkce,“ upřesnil Golier.

„O petici nic nevím. Pokud to tak je, potěšilo mě, že lidé oceňují, co se za posledních osmnáct měsíců podařilo v obci udělat,“ reagoval Miloš Tita.
Překvapený byl i starosta Miroslav Králík (ČSSD): „Je to pro mě novinka. Až mi občané petici předají a přečtu si ji, tak se k ní vyjádřím.“

Právě Miroslav Králík zahájil převrat na ralské radnici slovy o tom, že je moderní vyjadřovat nedůvěru, a proto navrhl odvolání. „Nelíbilo se nám rozdělení na opozici a koalici,“ vysvětlil Králík, proč inicioval změnu vedení.

Poměrem hlasů šest ku osmi přišel o post starosty Miloš Tita a druhý místostarosta Václav Bilický.

Do křesla starosty byl osmi hlasy zvolen Miroslav Králík. Změna se nedotkla pouze místostarostky Šárky Kalvové (KSČM).

Změnilo se i složení radních. Miroslava Králíka, Šárku Kalvovou a Miloslava Tůmu (TOP O9) doplnila Lenka Nováková (Suverenita) a Jindřich Šolc (SNK ED), kterého před necelými dvěma lety zastupitelé kvůli špatnému hospodaření odvolali.

„Přítomnost Jindřicha Šolce ve vedení města spoustu lidí hodně nepříjemně překvapila,“ komentoval Jan Golier další důvod občanského protestu.Aktivisté nesouhlasí ani s argumentem, že by za ostrým rozdělením zastupitelů na opozici a koalici stálo odvolané vedení radnice.

„Sama opozice prohlásila, že se budou řídit politikou nulové tolerance. Vzdali se tak všech výborů a komisí a tím odpovědnosti. Za vším vidíme jen to, že jim vadilo, že skončili po volbách v opozici a šlo jim jen o to, aby se dostali na radnici,“ uvedl Jan Golier.

Jejich převzetí moci bylo naprosto bezdůvodné, za odvolanými zůstal kus práce, zlepšili rozpočet města o čtyřicet milionů, spousta věcí ve městě se zlepšila,“ dodal aktivista Golier.