Velmi smutný pohled je nyní na historický dům Kouniců v centru České Lípy, který ve středu odpoledne zachvátil rozsáhlý požár. Plameny zcela pohltily střechu a zničily druhé patro. Škody jdou do milionů.

Požár způsobila nedbalost při svařovacích pracích na střeše. Likvidovalo ho přes 60 hasičů, soustředili se především na obranu sousedících objektů propojených v zástavbě střešní krytinou. Zasahující hasiči museli být po celou dobu velmi opatrní. Zřícením hrozily osm metrů vysoké komíny i vyhořelá střešní konstrukce. „Stejně opatrně si museli počínat při strhávání prohořelých částí, taktéž se propadávaly i stropy nejvyššího nadzemního podlaží," doplnila mluvčí hasičů Zdenka Štrauchová.

Více o požáru ZDE: Požár v centru Lípy: škoda je osm milionů

Zda se podaří historický dům obnovit, zatím není jisté. „Budeme to teprve řešit, nevíme ještě ani jak rozsáhlé jsou škody," uvedla Daniela Markupová za Sdružení sportovních svazů ČR, které je vlastníkem objektu.

„Je to opravdu velmi smutný pohled. Vždyť jde o významnou kulturní památku, která pochází z roku 1771, kdy rozlehlý kamenný dům vybudovali v centru našeho města Kounicové. Věřím, že torzo vyhořelého domu nebude ve městě strašit navěky a jeho majitel najde cestu obnovy. Pro nás je nyní důležité, aby byl dům staticky zajištěn a bylo zaručeno bezpečí kolemjdoucích. V tuto chvíli už je průjezdná i Berkova ulice, která byla kvůli požáru uzavřena. I nadále však zůstává neprůchodný chodník, aby v bezprostřední blízkosti domu byla zajištěna bezpečnost chodců," říká starosta České Lípy Romana Žatecká.

Dům byl pojištěný

Podle ní je v tuto chvíli ještě příliš brzo na úvahy, do jaké míry by se mohlo v pomoci s následnou obnovou angažovat samo město. „Tato kulturní památka má svého majitele, který jistě ověřuje, jak moc je dům poškozen, co bude potřeba opravit a kolik to bude stát peněz. Podle prvních informací byl objekt pojištěný. Samozřejmě jsem připravena k jednání o možných formách pomoci," dodává starostka.

To, jestli někdy uvidíme Kounicův dům opět v jeho původní podobě a kdy, je v první řadě na majiteli a odbornících, město Česká Lípa bude podle starostky vnímat volání o pomoc. „Nyní je nutné, aby vlastník této památky nahlásil městu Česká Lípa, konkrétně jeho úseku památkové péče, poškození objektu a bez odkladu zbytky domu zajistil tak, aby se odvrátilo nebo alespoň zmírnilo jeho další poškozování, což jsou povinnosti vlastníka kulturní památky vyplývající přímo ze zákona. Dnes jsme byli zatím informováni o tom, že posudek statika bohužel moc příznivý není," dodává starostka, která věří, že majitel udělá vše pro to, aby se do domu opět vrátil život.

Před rokem 1989 sloužil dům Kouniců jako sídlo Svazarmu. Dnes ho vlastní jeho nástupnická organizace, Sdružení sportovních svazů ČR, která rozlehlé prostory pronajímala různým subjektům.