„Vypalování trávy se vymklo kontrole v Dubé – Deštné. Oheň se zde rozšířil na plochu o rozloze 35 x 30 metrů. Dobrovolným hasičům obce Dubá se požár naštěstí podařilo brzy dostat pod kontrolu,“ uvedla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje A tento případ nebyl zdaleka jediný.
Vypalování travního porostu je omezeno velmi přísnými pravidly, a pokud se k tomu někdo chystá, musí vše napřed nahlásit na operačním středisku příslušného hasičského záchranného sboru.
„Mnoho lidí, kteří se do vypalování trávy pustí si neuvědomuje, že se jedná o velmi závažný zásah do přírody a pokud se oheň vymkne jejich kontrole, může to mít dalekosáhlé důsledky,“ uvedl Miloslav Lomič, aktivista Hnutí Duha v České Lípě.
Podle jeho slov totiž oheň zabíjí především živočichy, kteří si staví svá hnízda pod zemí a to včetně čmeláků, kteří jsou chránění. „Ti, kdo porosty vypalují pak mají při dlouhodobějším suchém počasí problém zastavit oheň, který se vymkl jejich kontrole a ten se šíří dál a ničí,“ dodal M. Lomič.