Českolipsko mělo zatím v senátu jednoho sociálního demokrata a jednoho občanského demokrata.
Ohlédněme se za průběhem voleb před šesti lety. Tehdy si v prvním kole nejlépe vedl Karel Tejnora (ODS), který získal 35,73% hlasů. Na druhém místě s 25,74% skončil Miroslav Coufal (ČSSD). Vítězem druhého kola se stal Karel Tejnora, jemuž dalo důvěru 52,73% voličů (13 155 hlasů). Senátorské křeslo se naopak nepodařilo obhájit Miroslavu Coufalovi, pro nějž hlasovalo 47,26% voličů (11 791 hlas).

Zatímco v první kole voleb 2002 byla účast pouze 19,75 %, ve 2. kole 26,52 %. Tehdy ale byla situace opačná než letos. Druhé kolo probíhalo současně s komunálními volbami.

Oba aktéři druhého kola jsou výsledkem překvapeni. Každý ale trochu jinak. „Čekal jsem výsledek o trochu lepší, ale když jsem viděl celorepublikové výsledky ODS, zjistil jsem, že jsem vlastně vítěz,“ odpověděl Petr Skokan na otázku, co říká svému zisku.
Stejný dotaz jsme položili i Karlu Kapounovi. „Jsem velmi potěšený, opravdu jsem takový výsledek nečekal. Předpokládalo se jednoznačné vítězství Petra Skokana s rozdílem rozhodně vyšším než necelých pět procent,“ radoval se Karel Kapoun.

O tom, který kandidát zasedne do senátorské lavice, rozhodnou voliči během tohoto víkendu.

Na bezprostřední ohlasy letošních voleb jsme se zeptali těch, kteří skončili na dalších – nepostupových místech.

Miloš Tita (KSČM) získal 15,79% hlasů. Výsledkem překvapený nebyl. „Už potřetí se ve druhém kole utkají představitelé dvou nejsilnějších politických stran,“ komentoval. „Chci poděkovat voličům, že k volbám přišli. Účast byla vyšší než v předchozích volbách a výsledek považuji za reprezentativnější. Chci samozřejmě poděkovat svým voličům, že mi dali hlasy.“ Na otázku, kterého kandidáta podpoří ve druhém kole, odpověděl: „Znám oba představitele, oba jsou mi lidsky sympatičtí, ale Petr Skokan představuje politickou linii, která je pro mě nepřijatelná. Proto svým voličům doporučuji, aby ve druhém kole dali hlas Karlu Kapounovi.“

Kandidát za Stranu důstojného života Oldřich Němec Deníku řekl: „Oceňuji Janu Volfovou, předsedkyni strany za to, že postavila ve všech krajích plné kandidátky a v patnácti senátních obvodech vlastní kandidáty. Myslím, že napoprvé je to slušný úspěch. Výsledek se dal očekávat, strana není zatím známá.“ Jako levicově zaměřený politik ve druhém kole podpoří Karla Kapouna. Oldřich Němec získal 3,96% hlasů.

František Novosad (SNK ED) bezprostředně po zveřejnění výsledků řekl: „Byl jsem připravený oslavit prohru. Mohu říci voličům – dobře jim tak. Ve druhém kole asi podpoříme kandidáta ODS.“

Miroslav Hudec (Strana zelených) řekl, že kampaň byla vyhrocená a voliči to pojali jako boj dobra se zlem. „Tam není místo pro třetího. Chci poděkovat voličům. Ani já si nepřeji, aby senát byl jednobarevný, proto zvažuji podporu Karlu Kapounovi,“ dodal Miroslav Hudec.

Jaromír Dvořák také nejprve poděkoval voličům. „Vzhledem k souboji ČSSD a ODS náš výsledek jako neparlamentní strany nebyl špatný. Pro druhé kolo doporučuji volit Karla Kapouna už proto, že se dobře orientuje v oblasti školství, na které mi záleží,“ řekl.

A co chystají kandidáti do druhého kola?

„Je mou povinností udělat maximum, abych byl úspěšný. Budu pokračovat v kontaktní kampani tak, jak jsem ji dělal dosud, a budu se snažit přesvědčit lidi, aby přišli,“ odpověděl Karel Kapoun.
„Stojím o hlasy všech voličů, takže se budu snažit část z nich oslovit před druhým kolem voleb do senátu,“ řekl Petr Skokan.