Poslední den v roce se blíží, a s tím rostou obavy majitelů domácích mazlíčků. I přes rady a doporučení odborníků končí stovky domácích zvířat pod vlivem strachu z několikaminutových ohňostrojů a ohlušujících petard v lepším případě v útulku, v tom horším pod koly aut či vlaku.

S nálezem zaběhnutého psa může nově pomoci mobilní aplikace, jejíž nespornou výhodou je přesnější cílení hlášení. „V záplavě informací zveřejňovaných na sociálních sítích se může snadno stát, že příspěvek o ztraceném zvířeti zapadne mezi jinými nebo zůstane bez povšimnutí. U chytré aplikace systém pracuje i s určením polohy a zodpovědná osoba, která hlášení řeší, může snadno rozeslat zprávu na lidi v okolí nebo třeba pouze na pejskaře, a výrazně zvýšit šance nalezení zvířete či majitele,“ nastínil výhody provozovatel služby Mobilní Rozhlas Ondřej Švrček.

Do areálu pustnoucí, bývalé továrny na limonády, poblíž tamní železniční stanice začaly kamiony navážet zapáchající tuny plastů z Itálie. Proti podnikatelskému projektu se ohrazují a dožadují jeho ukončení a vyčištění ekologických zátěží.
Ministerstvo vyjednává o vrácení plastů. Příkladem ze současnosti jsou Doksy

Stačí pomocí aplikace přidat fotografii ztraceného psa a případně připojit popis, jméno, číslo čipu a kontakt. „Aplikace sama rozešle informaci lidem v okolí. Především těm, kteří jsou sami majiteli zvířat. Pokud ho někdo uvidí, tak se ozve zpět,“ doplnil Švrček.

Úkryt před hlukem 

Desítky záznamů o ztrátách psů a koček kvůli ohňostrojům evidují v libereckém Centru pro zvířata v nouzi Archa. „Bohužel přes veškerá varování jsou stále lidé, kteří nedbají výzev, aby si zajistili svá zvířata a měli je na silvestra pod kontrolou. Ovšem zvířata, která se do útulku fyzicky dostanou, se dají spočítat na prstech ruky. Zvíře se v panice před zvýšeným hlukem snaží ukrýt. Takže pokud narazíte na zaběhnutého psa na ulici o silvestrovské noci, jde spíše o náhodu. A hlavně vyděšený pes se mnohdy ani nenechá chytit. Příjmy tak máme často až v následujícím týdnu, kdy už panuje relativně klid a zvířata se osmělí a vylezou ze svých úkrytů,“ řekla vedoucí útulku Lucie Čápová.

Se ztrátou domácích mazlíčků se setkali i na Českolipsku. „Kolem silvestra a Nového roku registrujeme zvýšený počet nejen zatoulaných, ale i opuštěných psů. Někdy se podaří majitele najít a zvíře putuje domů, někdy zůstává už v naší péči,“ popsal své zkušenosti tým vznikajícího útočiště pro nechtěná zvířata Dogsy v obci Jestřebí.

Ilustrační foto.
Většina lyžařských areálů v Libereckém kraji vyhlíží sníh

A co dělat v případě, že se pes zaběhne? „Ať už jsem psa našel, nebo ztratil, je třeba to co nejrychleji nahlásit. Pokud útulek dostane o zvířeti hlášku, může na místo nálezu vyslat rovnou majitele, pokud je znám. V opačném případě odchytí psa přímo na místě,“ vysvětlila Čápová s tím, že ideální je napsat na obojek zvířete telefonní číslo. Urychlí to návrat psa k majiteli.

Ohňostroje v okrese

Českolipané si budou moci užít ohňostroj na Nový rok. Proběhne od 18.00 na parkovišti u kulturního domu Crystal. Vedení města si připravilo novinku, bude se jednat o tzv. tichý ohňostroj, který je ohleduplný vůči zvířatům. Rachejtle totiž nevydávají velmi vysoké tóny. Novoroční ohňostroj proběhne i v zámeckém parku v Doksech, začne v 18.00. V Novém Boru se bude 1. ledna konat tradiční Novoroční oslava. Začne v 16.30 na náměstí Míru a součástí bude přípitek a novoroční přání starosty města, ohňová show Ignis Iter s hudbou a slavnostní ohňostroj.

Vánoce na zámku v Horní Libchavě.
FOTO: Na zámku v Horní Libchavě vrcholí sezóna. Proběhne silvestrovská oslava