VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohrozí Šenov a Prysk spalovna? Lidé mají obavy

Českolipsko - Lidé v Kamenickém Šenově a Prysku se bojí toho, že budou mít za humny spalovnu. Tu chce soukromý investor údajně vybudovat v blízké České Kamenici.

24.4.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

V areálu papíren vyroste spalovna. Takové zvěsti se poslední dobou šíří mezi lidmi po České Kamenici, kde má údajná spalovna stát, ale i za hranicí okresu v nedalekém Kamenickém Šenově a Prysku na Českolipsku. Sem by totiž vítr především zavál případné zplodiny.

Investor stavby ale popírá, že by se mělo jednat o spalovnu. Podle jeho slov půjde o recyklační linku. A to i přesto, že požádal o posouzení vlivu spalovny. „Je to recyklace, žádná spalovna. Ministerstvo životního prostředí náš projekt bohužel zařadilo mezi spalovny," tvrdí Jaroslav Vondráček, jednatel System Energy, která má být investorem projektu v papírnách.

Zatím mlčí

O podrobnostech ale hovořit nyní nechce, protože ještě nejsou hotové podrobné studie. „Nyní to nechci medializovat. Dejte nám rok, než připravíme podklady," dodává Jaroslav Vondráček.

Podle dostupných informací by se mělo jednat o novou technologii zpracování odpadu za vysokých teplot, čili tak zvanou vakuovou pyrolýzou. Linka by během jedné hodiny měla zpracovat čtvrt tuny komunálního odpadu. Z odpadního tepla by pak firma ráda vyráběla elektřinu, kterou by dodávala firmám v areálu papíren.

Jenže to, že technologie není vyzkoušená, vadí části obyvatel České Kamenice. „Můžeme se bavit jen o papírových předpokladech. Nikoliv o skutečných dopadech na životní prostředí. Nechceme být pokusnými králíky," říká například Tomáš Horyna z České Kamenice.

Obavy na Šenovsku

Neúměrné ekologické zátěže se obávají i v blízkém Prysku a Kamenickém Šenově. „Mezi lidmi tu panují velké obavy," potvrzuje šenovský starosta František Kučera. Ten se spojil se svým kolegou z Prysku Janem Svitákem. Společně zjistili, že si investor loni zažádal o stavební povolení na recyklační linku na odpady.

To mu o něco později krajští hygienici v Ústí kvůli nedodání dalších podkladů zamítli. Jenže podle nynějšího vyjádření investora by se mělo jednat o něco zcela jiného, než co bylo v žádostech. To v nás vyvolává pochybnosti," vysvětluje Jan Sviták, z čeho obavy pramení.

Oba proto společně oslovují občanská a ekologická sdružení, aby jim pomohly. „Máme omezené pravomoci zasahovat do procesu," říká František Kučera s tím, že budou koordinovat i případné aktivity obyvatel, tedy například petice.

Pokud bude System energy opravdu chtít postavit zařízení k likvidaci odpadů v České Kamenici, bude muset podstoupit řízení o vlivu stavby na životní prostředí, tak zvanou EIA. V současné době podal investor opět žádost o posouzení vlivu spalovny na krajskou hygienickou stanici. Na českokamenický stavební úřad pak podal žádost o vyjádření k provozování separační linky.

Autor: Alexandr Vanžura, Radmila Pokorná

24.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení