Pamětní desky na okenském kostele vysvětil v neděli biskup litoměřický Josef Koukl. Vysvěcení proběhlo v rámci mše Nanebevzetí Panny Marie, která se koná každým rokem, a které se také každým rokem účastní i několik stovek německých rodáků.
„Letošní rok jsme pojali mši slavnostněji než kdy jindy. Podařilo se nám totiž dokončit opravy kostela a na vnější plášť kostela jsme připevnili také památeční desky,“ řekl starosta obce Stanislav Havlín. „Opravy i samotná příprava oslavy, která následovala po mši, byly velmi hektické. Ještě v pátek bylo na kostele lešení a dokončovaly se opravy. Všechno jsme naštěstí stihli a vše proběhlo, tak jak jsme plánovali,“ dodal Stanislav Havlín.
Už jako tradičně začala mše v deset hodin dopoledne a trvala přibližně hodinu. Po mši následovalo samotné vysvěcení pamětních desek.
Stejně jako mše, kterou vedl biskup v českém i německém jazyce, je i na deskách český a německý text. Ten vyjadřuje úctu a vzpomínku německých rodáků na padlé v obou světových válkách.
V poledne se všichni věřící i mnoho nevěřích návštěvníků kostela vydali na místní fotbalové hřiště, kde obecní zastupitelé zorganizovali oslavu.
Litoměřický biskup Josef Koukl nám řekl o nedělní mši několik slov: „Na mše spojené s podobnými oslavami přichází i mnoho nevěřících. Z toho důvodu jsou takové mše trochu jiné. Mluvím tak, abych zaujal i ty nevěřící, kterých odhaduji bylo dnes v kostele přibližně tolik jako věřících,“ řekl biskup.
I přes přítomnost několika duchovních probíhala oslava spíše ve světském duchu.
Ani biskup se neostýchal a svou žízeň v odpoledních vedrech hasil pivem. Veškeré nápoje i jídlo byli pro účastníky oslavy zdarma. Vše zaplatil místní obecní úřad a němečtí návštěvníci, kteří uspořádali sbírku.
Místní obyvatelé ani němečtí návštěvníci nešetřili slovy chvály na adresu radnice. Kostel se jim podařilo opravit velmi dobře a slavnostní odpoledne se také vydařilo.

 

Další zprávy z regionu najdete zde