Kusy starého nábytku, krabice, rozbitý televizor, ale i pytle se senem. Tak často vypadají stanoviště s kontejnery na tříděný i komunální odpad. Neukáznění občané, kteří se odpadu zbavují takovým způsobem, trápí většinu měst na Českolipsku. Řešení však mnohdy neexistuje.
„Často se setkáváme s tím, že nebezpečné a objemné odpady, které patří do sběrného dvora, končí u kontejnerů nebo dokonce v lese,“ potvrdil ekolog města Doksy Martin Rejcha. Hříšníci tak porušují závaznou vyhlášku města, za což se mohou dočkat až několikatisícové pokuty. Podle dokského ekologa je však zadržení takových provinilců téměř nemožné. „U každého staviště by musel neustále stát jeden strážník, což je nemožné. Snažíme se místa hlídat, ale ráno se nepořádek uklidí a odpoledne se tam objeví nový,“ dodal Rejcha. Občané Doks a přidružených obcí přitom mohou odevzdávat zmíněné druhy odpadů ve sběrném dvoře zdarma .
Podobné zkušenosti mají i v Jablonném v Podještědí, kde s tímto problémem bojují již delší dobu. „Neustále upozorňujeme občany, že nepotřebné věci, jako jsou matrace nebo části nábytku, mohou zdarma odkládat ve sběrném dvoře,“ uvedla ekoložka Jablonného Hana Kotyzová. Nepořádek se však ve městě objevuje dál.
Podle jejích slov jsou stanoviště na komunální i tříděný odpad pod neustálým dohledem jak města, tak strážníků městské policie. „Odkládání odpadů na místa, která k tomu nejsou určená, lze posuzovat jako zakládání nepovolené skládky a je možné za to uložit pokutu až 50 tisíc korun,“ doplnila ekoložka.
Sběrný dvůr mohou bezplatně využívat i obyvatelé v České Lípě, ani zde však není výjimkou odpad mimo popelnice a kontejnery. „Vpřípadě našeho města se jedná více o stanoviště s běžným, tedy komunálním odpadem,“ sdělila Deníku Kateřina Amrichová, mluvčí českolipské radnice. Úklid provádí specializovaná firma průběžně.