V roce 1965 byl založen mimoňský hřebčín, který se měl stát chovnou stanicí pro dostihové koně v Československu. Pokračovatelem těchto tradic je Zbyněk Pulec, který zde vytváří výjimečným koňům výjimečné podmínky.
Ke koňům se Zbyněk Pulec dostal v devadesátých letech, kdy na projížďkách nacházel uklidnění a relaxaci. Časem si vybudoval k těmto ušlechtilým zvířatům silný vztah a koupil mimoňský hřebčín, který tehdy spadal pod Velkovýkrmny Zákupy. „Ze všeho nejdřív jsme sem museli dostat kvalitní plemenný materiál, a tak jsme do našeho chovu nakoupili první koně v Deauville a Baden Badenu. Nejpodařenějším koněm byla Semantica, matka Sixteen, dvojnásobné vítězky Velké pardubické.“
Provoz hřebčína je velmi nákladný a ne vždy jsou investice návratné. Jeho majitel přesto dělá vše proto, aby neustále zlepšoval kvalitu zázemí pro své koně. Největšími akcemi byla kompletní rekultivace travního porostu na 110 hektarech luk. Plánuje se také modernizace závodiště, na kterém se v srpnu pořádaly závody, kterým přihlížel i prezident Václav Klaus.
Zbyněk Pulec by si přál, aby zde vyrost komplex, který bude vhodný pro pořádání dostihů, aukcí a výstav koní. Stejně tak by chtěl tento prostor nabídnout i pro konání veřejných výstavy a setkání.
Zdejších vynikajících podmínek jsou si vědomi i profesionálové dostihového sportu. Před třemi měsíci sem přesídlil i se svými svěřenci mezinárodně uznávaný trenér Arslangirej Šavujev. „Mimoňské pastviny jsou pro koně ideální. V půdě je vysoký obsah vápníku, a právě ten koně potřebují dostat do kostí.“
Majitel mimoňského hřebčína je ochoten ukázat své stáje i eventuálním návštěvníkům. Sice zde nejsou klasické návštěvní hodiny, ale pokud se skupina dopředu ohlásí, majitel hřebčína nebo některý z jeho zaměstnanců, je ochoten návštěvu provést a podat jí zasvěcený výklad.
Autor: Tomáš Cidlina