Úpadek novoborského Crystalexu straší nejen jeho třináct stovek zaměstnanců, ale i mnoho dalších lidí. Na největším výrobci skla v Novém Boru jsou totiž závislé další firmy, které zaměstnávají desítky a stovky dalších lidí. Jsou to například firmy zabývající se kartonáží. Ty za své služby nedostávají od Crystalexu zaplaceno vůbec nebo s velkým zpožděním a balancují kvůli tomu na pokraji krachu. Pro jednu takovou firmu pracují i zdravotně postižení lidé v chráněné dílně Jonáš, kterou provozuje českolipská Farní charita. „Práce na zakázkách pro Crystalex nám naprosto vyhovovala. Byly to stálé zakázky u nichž jsme měli jistotu,“ říká mistrová chráněné dílny Jonáš, Markéta Radoňská. „Navíc to byla jednoduchá manuální práce, kterou zvládali všichni naši zaměstnanci,“ dodává.

„Zaměstnáváme jak tělesně postižené, tak lidi nemocné duševně. Jsou to pracovití a šikovní lidé, ale nic složitějšího by nezvládali. S problémy, ve kterých se nachází Crystalex, jsme přišli o velké množství zakázek, které mohli dělat úplně všichni,“ vysvětluje Markéta Radoňská.
Podle ní nyní musí chráněná dílna hledat řešení vzniklé situace. V současné době mají chráněné dílny zakázky sjednané, ale jedná se jen o nárazovou sezónní práci a jistota v podobě stálých zakázek podobných těm z Crystalexu jim velmi chybí a je tím ohrožená i samotná existence chráněné dílny, v níž je zaměstnaných čtrnáct zdravotně postižených lidí.

O nejisté budoucnosti chráněných dílen informovalo vedení Farní charity i hejtmana Libereckého kraje. Ten má však v případě Crystalexu svázané ruce a jeho osud může jen nečinně sledovat. Nezbývá mu proto podle jeho slov nic jiného, než apelovat na majitele různých společností, aby své zakázky směřovali do chráněných dílen, což také vedení charity přislíbil. „Pád každé velké společnosti je tragédií pro mnoho lidí. Jak pro její zaměstnance, tak pro pracovníky dalších firem, které jsou na této společnosti závislé,“ řekl hejtman Petr Skokan. „O to horší to je, když těmito lidmi jsou zdravotně postižení, kteří si z pochopitelných důvodů jinou práci zajistit nedokáží,“ dodal.