Barevná mozaiková okna jsou rozbitá a soukromý majitel odtud odvezl i čtyři vzácné venkovní sochy, které památkově chráněnou novogotickou stavbu připomínající jednu z věží pražského Chrámu Svatého Víta zdobily. Památku koupil před časem podnikatel z nedaleké obce Skalice Jiří Semerád a ihned po koupi nechal sochy odvézt neznámo kam. Novoborští památkáři se obávali toho, že sochy nenávratně zmizely, nebo zmizí v některé ze zahraničních soukromých sbírek.

To Jiří Semerád na začátku srpna letošního roku jednoznačně vyvracel. „Nechal jsem sochy zrestaurovat a nyní jsou uložené v depozitáři v Praze. Abych vyvrátil různé fámy a spekulace, ukázal jsem je i policistům,“ řekl Deníku. Kde sochy, jsou však více neupřesnil a ve skutečnosti ani nemohl. Sochy totiž nejsou ani v Praze a ani v žádném jiném depozitáři.

Starosta Okrouhlé Jiří Vosecký po sochách pátral a zjistil, že čtyři vzácné sochy stojí vystavené v prodejně suvenýrů v objektu bývalého pivovaru na hradě Kost na Jičínsku. Totéž už v červenci zjistili i na Městském úřadu v Jičíně a zalarmovali proto Národní památkový ústav, který to potvrdil. „Jsem si jistá, že to jsou sochy, které patří na památkově chráněnou budovu v Okrouhlé,“ sdělila Deníku vedoucí odboru památkové péče Národního památkového ústavu v Liberci Hana Luštická, která provedla ohledání soch. Podle ní jsou sochy dokonce ve stejném stavu jako byly před jejich sundáním z budovy a o žádném velkém restaurování tak nemůže být vůbec řeč.

Na tuto skutečnost upozornil Národní památkový ústav úředníky na Městském úřadu v Novém Boru. Ti s věcí však nemohou nic dělat. „Podnět jsme předali odboru památkové péče Libereckého kraje, do jehož kompetence tato problematika spadá,“ sdělila úřednice památkové péče novoborského městského úřadu Michaela Engelhartová. Přijetí spisu, který se soch týká, na krajském úřadě potvrdili, avšak žádný závěr dosud nevyvodili. „Spisem se nyní zabývá oddělení památkové péče krajského úřadu. Je zřejmé, že jde o poměrně složitý případ, který si vyžádá řadu úkonů. V žádném případě není možné se již nyní k řešení věci zodpovědně vyjádřit,“ uvedl Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

Získat se nám podařilo i vyjádření majitele objektu i soch Jiřího Semeráda. „Sochy jsou vystavené v galerii na hradě Kost, kterou provozuji,“ uvedl. Proč začátkem srpna říkal něco úplně jiného, ačkoli věděl, kde sochy jsou, odpovědět nedokázal. Stále opakoval, že sochy opravdu byly u restaurátora a nepřesvědčil ho ani poznatek Národního památkového ústavu, který jasně říká, že v době, kdy jsme se jej na sochy poprvé ptali, byly již umístěné v galerii.

Starosta Okrouhlé Jiří Vosecký má ale jasno. „Myslím si, že koupě této nemovitosti byl jednoznačně spekulativní tah, na kterém chtěl současný majitel snadno vydělat. Sundal sochy a ty už teď stojí v nějakém obchodě. Počítám, že brzy rozmontuje zbytek objektu a ten až úplně spadne, tak ho památkový ústav vyřadí z chráněných památek a sochy i vitráže bude moci beztrestně prodat,“ říká starosta s tím, že bude dělat vše proto, aby se tento scénář nenaplnil.