Tato nevšední soutěž organizovaná Krajským ředitelstvím policie Libereckého kraje odstartovala na začátku letošního roku a potrvá po celý rok. „V první polovině roku se ze 197 okrsků do soutěže zapojilo 31 policistů. Porota následně vybrala 11 nejlepších, mezi kterými se bude dále rozhodovat," sdělil organizátor soutěže Pavel Bartoš. Na konci roku by měli vzejít tři nejlepší okrskáři, kteří získají ocenění.

Jako každá soutěž, tak i Okrskář roku má jasně stanovená pravidla. „Budeme sledovat, jak jednotliví okrskáři spolupracují s orgány státní správy a hlavně s občany, jak dbají o veřejný pořádek, ochranu zdraví a majetku občanů a jakým způsobem řeší dlouhodobé problémy ve svém „okrsku". Důležité jsou pro nás rovněž preventivní akce policistů," dodal Pavel Bartoš.

Znát svůj rajón

Ředitel Krajského ředitelství policie Libereckého kraje Vladislav Husák vidí v soutěži naději, jak přimět policisty z Libereckého kraje, aby častěji docházeli do svého okrsku a byli více v kontaktu s lidmi, kteří v něm žijí. Nejdůležitější pro dobré okrskáře je, aby detailně znali svůj rajón i s jeho problémy. „Hlavním impulsem ke vzniku tohoto projektu je prohloubení součinnosti mezi policií a jejími partnery, zvýšení spokojenosti s prací policie a zlepšení vnímání kvality policejní práce. Stěžejní pro nás je zvýšení pocitu bezpečí občanů," dodal Vladislav Husák.

Za důležitý považuje kontakt s lidmi Ladislav Křemen, který dělá 15 let okrskáře v Kravařích na Českolipsku. „Jsem čtyřiadvacet hodin na telefonu a jsem zvyklý, že když mi někdo zavolá z obce a potřebuje poradit nebo pomoci, ať je to soukromá nebo profesní věc, tak jsem k dispozici," uvedl.

Ve spolupráci s místními se Ladislavu Křemenovi kupříkladu podařilo zjistit, komu patří ukradený bagr. I on ale potvrdil, že policisté museli v minulých letech omezovat kontakt se svým okrskem. „Nebyl na to čas. Priority se kladly na něco jiného a vše záviselo na personálním stavu oddělení. Teď je zase možnost lidi posílat do okrsků," uvedl policista.

Policista Aleš Havelka ze Semil zase například navázal spolupráci s majiteli sběrných surovin. Volají mu, když tam někdo přiveze něco podezřelého do šrotu. V rámci prevence Havelka také nakupujícím v obchodě ukazoval, jak snadné je ukrást jim peněženku.

Martin Bláha, ČTK