Říká se, že snad každý druhý občan Nového Oldřichova je hasičem. Není divu, lidé svatého Floriána v obci působí již více než 120 let. Kromě toho, že zasahují u požárů nebo přírodních katastrof, se mohou pochlubit také mezinárodní raritou. Spravují totiž jediné Hasičské muzeum v celé střední Evropě.

,,Muzeum založili místní v roce sedmdesát devět jako Síň tradic. Jenže postupně dávali dohromady i starší exponáty a měli jich hodně. Postavili tak ještě jednu budovu a síň přejmenovali na muzeum. V této podobě tu funguje už dvaadvacet let,“ řekl starosta zdejšího Sdružení dobrovolných hasičů Miroslav Jonáš.

Byli ve filmu

K vidění je v muzeu vše, co k hasičskému řemeslu patří, některé z exponátů jsou skutečné rarity. Ve dvou budovách jsou vystavené předměty uspořádané podle druhu. Naleznete tu více jak sto let staré hasičské kočáry, ručně tažené stříkačky, hasičská auta, hasicí a dýchací přístroje, obleky, hadice i hračky.

Nejmladším exponátem je hasičské auto ze sedmdesátých let minulého století, které podle slov Miroslava Jonáše místní hasiči neustále využívají i při ostrých akcích. Naopak nejstarším exponátem je dřevěná čtyřkolová ruční stříkačka z roku 1764, možná už jediná na světě.

Sbírky hasiči každý rok postupně doplňují. Některé exponáty odkoupí od soukromých majitelů, jiné mají půjčené například z muzeí nebo galerií. ,,Největší pozornost ze všeho, co tu máme, poutá asi sanitka Renault z dvacátých let minulého století. Tu jsme půjčili panu Svěrákovi na natáčení filmu Tmavomodrý svět,“ pochlubil se Miroslav Jonáš.

Moc o nich neví

Navštívit muzeum mohou lidé jen od září do května a navíc pouze v sobotu. O celý chod muzea se totiž starají místní hasiči, kteří jindy než v sobotu nemají čas. Během sezóny mají v muzeu služby a provádí příchozí návštěvníky. Zářím končí, protože v budovách není topení. Mimo sezónu v muzeu uklízí a opravují budovy.

Letos získali zhruba 70tisícovou dotaci na opravu stých azbestových stropů. Veškerý ostatní provoz hradí ze vstupného, které přes sezónu vyberou. ,,Nejvíce k nám jezdí Němci. Potom také Holanďani, měli jsme tu dokonce turisty z Ameriky a Austrálie. Jak už to tak bývá, jsme spíš slavní za hranicemi, lidé z okolí o nás moc nevědí,“ podotkl Miroslav Jonáš.

Opraví hasičárnu

Oldřichovští hasiči se ale nestarají pouze o muzeum. V obci funguje kromě Sdružení dobrovolných hasičů také jednotka, jejíž členové jsou vždy připraveni zasáhnout, kde je potřeba.

Hasiči se tak kromě muzea starají o chod hasičárny a o dobrý technický stav všech vozidel. Díky partnerství, které navázala místní jednotka s německými kolegy, se jim podařilo dostat dotaci na celkovou rekonstrukci místní hasičárny. ,,Získali jsme okolo devíti milionů korun. Díky nim opravíme garáže a zateplíme hasičárnu. Do toho se pustíme příští rok. Obec na to nebude muset přispět ani korunu,“ dodal Jonáš.

Slávu zdejším hasičům zajistil také nápad uspořádání hasičské fontány, který se v mysli jednoho z místních zrodil před téměř třiceti lety. Říká se, že inspirací mu byla slavná Křižíkova fontána v Praze.

Vynálezce je již mrtvý, ale fontány se pořádají dál a těší se velké oblibě u diváků. Před dvěma lety získalo zdejší sdružení na hasičskou fontánu licenční smlouvu. Znamená to, že nikdo na území ČR nesmí uspořádat fontánu bez jejich souhlasu.

,,Buď na tu akci jedu přímo já, nebo organizátorům udělíme souhlas. Za ten se samozřejmě platí. Veškeré takto vydělané peníze ale jdou zpátky do sdružení, kde je použijeme na další akce, třeba na tradiční hasičskou pouť,“ doplnil Miroslav Jonáš.