Místo je to symbolické. Právě před Stavbou smíření, jak je knihovna, která vyrostla na místě vypálené židovské synagogy, nazývána, se už před lety instalovala jedna z laviček Václava Havla. První dáma a první polistopadový prezident se tak symbolicky znovu sejdou v Liberci.

„S Výborem dobré vůle Nadací Olgy Havlové jsme v minulých letech úzce spolupracovali na pořádání přednášek o zdraví i o různých typech onemocnění. Když se Výbor dobré vůle na nás obrátil s myšlenkou zasadit u knihovny stromek, souhlasili jsme,“ říká ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková. Strom byl po dohodě s Židovskou obcí Liberec vysazen v úzkém záhonu poblíž špičky synagogy, která je součástí liberecké knihovny.

Domy na náměstí Dr. Edvarda Beneše v Liberci 21. srpna 1968 v okamžiku, kdy do nich najel okupační tank.
1968: Na pohřbu obětí „bratrské“ pomoci mluvil Havel i Tříska

První takový strom zasadila před 25 lety v Olomouci sama Olga Havlová. „Po vzoru této první lípy bude letos po celé republice zasazeno dalších 85 stromků, aby trvale připomínaly odkaz paní Olgy, která se vždy zastávala práv ohrožených občanů,“ připomíná Konvalinková.

Osobnost Olgy Havlové nebude v Liberci připomínat lípa, ale třešeň. „Nechtěli jsme lípu, které se teď vysazují všude. Mezi nabízenými stromy se nám líbila právě třešeň. Je také rodu ženského a na jaře bude mezi ostatní zelení jako jediná vést,“ vysvětluje ředitelka.

Václav Havel na návštěvě Liberce v roce 2003.
Prezident Havel na Českolipsko nepřijel, ale dával o sobě vědět

Olga Havlová se narodila 11. července 1933, za Václava Havla se provdala v roce 1964. V roce 1992 založila Výbor dobré vůle - Nadaci Olgy Havlové, která si dala za cíl pomáhat lidem se zdravotním postižením, opuštěným a diskriminovaným. Když v lednu roku 1996 sama podlehla nemoci, přišly se s ní rozloučit tisíce lidí.

Na první dámu zavzpomínal i někdejší poradce prezidenta Václava Havla Jan Šolc: „Paní Olga vzbuzovala opravdu velký respekt. Vyzařovala také velkou vnitřní krásu, ale když bych ji měl charakterizovat jedním slovem, pak bych řekl: opravdovost.“

Vlk. Ilustrační foto
Pět vlčích mláďat nedávno objevili dobrovolníci na záběrech fotopasti u Doks