„Další povodňovou vlnu meteorologové nevylučují, proto jsme se zaměřili rovněž na to, jaké preventivní kroky musíme podniknout v nejbližších hodinách,“ zdůraznil tajemník novoborské povodňové komise Pavel Štyndl.

„Především je potřeba aspoň nahrubo vyčistit koryta vodních toků i břehy, aby naplavené stromy a další věci nebránily vodě v průtoku. Jednotka Sboru dobrovolných hasičů v Novém Boru je připravena při úklidu pomoci. Na tento víkend máme přesně stanovený rozpis služeb povodňové komise ORP.“

S vodohospodáři jednali i v České Lípě. „S ohledem na to, že voda na Ploučnici teprve opadá, veškeré práce by se měly rozjet po pondělní poradě, kde bude rozhodnuto o rozsahu a přesném harmonogramu,“ zkonstatoval Jan Svejkovský z Povodí Ohře.

Vodohospodářské práce se pak v oblasti České Lípy budou týkat jak samotné Ploučnice, tak jejích přítoků, tedy Šporky a Robečského potoka. Kromě čištění koryt budou vodohospodáři i zaznamenávat povodňové stopy, které jsou důležité kvůli aktualizaci povodňových plánů a protipovodňových opatření.

Chystají pytle

Protipovodňové pytle i písek jsou k dispozici v novoborské hasičárně, v ulici Generála Svobody. „Zásobu máme dostatečnou, jakmile protipovodňové pytle dojdou, seženeme další,“ ubezpečil Pavel Štyndl, vedoucí organizační složky JSDH v Novém Boru, a vyzval občany, aby o pytle s pískem požádali dřív, než se vodní hladiny začnou nebezpečně zvedat.

Také ve Cvikově je k dispozici tisícovka pytlů a písek. „Kdo bude chtít, může přijít,“ vyzývá starosta Ivo Čeřovský. Cvikovsko, konkrétně Lindava, je jednou z nejpostiženějších obcí na Českolipsku.

Věříte předpovědi počací? Hlasujte v anketě v pravém sloupci a diskutujte pod článkem

„Situaci tu komplikuje to, že v Lindavě není signál mobilního operátora, a tak je varování občanů skutečně těžké,“ ohlíží se za uplynulým víkendem starosta. Místní rozhlas tu jako v řadě dalších obcí citelně chybí. Cvikov a jeho obce nezůstanou bez varování. „Po dvou letech žádostí jsme dostali dotaci na signalizační systém a místní rozhlas. Ty budou informovat automaticky,“ říká starosta s tím, že vyhlašují výběrové řízení na dodavatele techniky.

Nyní se ale budou muset popasovat se zničenými silnicemi a poškozenými opěrnými zdmi. Přestože mají také zničený most ve městě, rozhodli se zrušit požadavek na pomoc armády. „Most v Pivovarské ulici je možné uzavřít, protože se dá jet jinou cestou. Co nejdřív bychom ale chtěli opravit most mezi Cvikovem a Rousínovem,“ ujasňuje priority Ivo Čeřovský.

Na sběrná místa humanitární pomocí proudí stále materiál, lidé dávají i peníze. Novoborští hasiči vozí potřebné věci i na Liberecko. „Pořád nám chybějí vysoušeče, proto jsme znovu žádali o jejich urgentní zaslání,“ uvedl místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman.