Levné taxi pro opilce? To jsou auta městské policie. Pokud totiž strážníci narazí v ulicích města na ležícího člověka, který přebral, stojí před otázkou, kam s ním. Pokud je zraněný, volají záchranku. Když ne, v mnoha případech ho odvezou až domů nebo jej jezdí průběžně kontrolovat, než se dotyčný vzpamatuje natolik, aby si došel domů po svých. To vše ale stojí peníze.

„V Liberci sice po letech opět funguje záchytka, ale pro nás je daleko. Pokud budou mít strážníci štěstí, opilý člověk jim neznečistí auto. V opačném případě platíme vyčištění a pohonné hmoty. To jsou pro obce náklady navíc," přibližuje starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (SLK).

Běžná praxe je taková, že pokud to jen jde, strážníci odvezou opilce domů. Jestliže ale nemá doklady a nehrozí mu zdravotní potíže z přemíry vypitého alkoholu, musí ho nechat na ulici a pak ho během služby jezdí kontrolovat. Častější však je, že se opilci zraní nebo přeberou natolik, že strážníci volají na pomoc záchranáře, kteří je převezou do českolipské nemocnice.

Ta funguje víc jak dvanáct let jako provizorní záchytka pro Českolipsko. „Jen centrálním příjmem projde každý měsíc kolem padesáti opilých. Výjimkou nejsou jedinci s hladinou alkoholu 3,5 promile. Někteří se dokáží do nemocnice vrátit i třikrát za noc," upřesnil mluvčí nemocnice v České Lípě Petr Pokorný.

Personál tak mnohdy čelí sprostým nadávkám, fyzickému napadání, ničení vybavení. Aby zvládli noční dramata, která s medicínou nemají nic společného, absolvují kurzy sebeobrany. Tomu všemu mnohdy přihlíží „obyčejní" pacienti. Žádná speciální separace totiž pro opilce není.

Dospělí i ještě děti

Podle Vladimíry Klementové, vrchní sestry z centrálního příjmu českolipské nemocnice, se opít do němoty umí lidé bez rozdílu věku, vzdělání nebo sociální situace. „Výjimkou nejsou ani pacienti, které musíme vzhledem k věku umístit na dětské oddělení," řekla před časem Vladimíra Klementová.

K lidem pod vlivem alkoholu musí zdravotníci přistupovat jako k pacientům, je u nich stanovena diagnóza intoxikace alkoholem. Pokud jsou zranění, putují na chirurgické oddělení, případně na jiné oddělení.

„To, že se vozí opilí lidé do nemocnice v České Lípě, je jen zástupné řešení a my si lžeme do vlastní kapsy, že problém není. Je a všichni zúčastnění na něj doplácí, aniž by opilci měli sami zodpovědnost za následky stavu, do nějž se dostali o své vůli," domnívá se Jaromír Dvořák.

Podle něj by se absencí záchytky mělo zabývat vedení Libereckého kraje, do jehož kompetence zřízení patří. „Je to sice legislativně náročné a je pravda, že kraj před časem naplnil zákon, když zřídil záchytku v Liberci, ale jedno zařízení nestačí. Na Českolipsku záchytka citelně chybí," říká Dvořák.

Stejný názor má první žena České Lípy Hana Moudrá (ODS). Kromě toho, že i ona vidí jako problém neexistující záchytku v regionu, podle ní by mohlo město pomoci s napravením stavu. „Pokud by kraj rozhodl o zřízení záchytky, myslím, že by naši zastupitelé podpořili to, aby se Česká Lípa podílela na nákupu vybavení," dodává Hana Moudrá.