Alkoholem a jinými látkami intoxikovaní pacienti jsou pro českolipskou nemocnici velkou finanční zátěží.
„S takovými pacienty se v nemocnici setkáváme téměř každý den. Je to dosud nevyřešený problém. Na jejich ošetřování vynakládá nemocnice nemalé prostředky,“ sdělil tiskový mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný. S finanční pomocí nejen pro českolipskou nemocnici přišel Krajský úřad Libereckého kraje, kde si uvědomili, že v celém kraji nefunguje ani jedna protialkoholní záchytná stanice.
„Liberecký kraj rozdělil v letošním roce nemocnicím téměř pět milionů korun právě na ošetřování intoxikovaných pacientů,“ sdělil mluvčí krajského úřadu v Liberci Jiří Langer. Z toho jen do České Lípy putovalo téměř 1,2 milionu.
Finanční zátěž však není jediný problém, který s opilými pacienty v nemocnici mají. „Jejich příchod a pobyt v nemocnici provází většinou agresivita, znečišťování prostor nemocnice a ničení majetku. Obtěžují okolí zápachem a hlukem. Část personálu kvůli tomu absolvovala i výcvik v sebeobraně,“ pokračuje Petr Pokorný s tím, že v mnoha případech těmto pacientům chybí doklady nebo záměrně nechtějí být identifikováni. „Někteří, jak jim síly dovolí, utečou. Proto je v těchto případech nutná spolupráce s policií,“ dodává.
Podle zdravotníků jde asi o fenomén dneška, neboť opilství se objevuje u lidí bez rozdílu věku, vzdělání či sociální situace. Výjimkou nejsou ani pacienti, kteří ještě patří na dětské oddělení.

„Liberecký kraj si je vědom, že současný stav není ideální a nevyhovuje ani jedné straně. Ve spolupráci s libereckou krajskou nemocnicí ale například vznikl potenciální plán vyčlenit v areálu nemocnice speciální místnost, která by byla oddělena od ostatních pavilonů nemocnice,“ uvedl na závěr Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje.

Další zprávy z regionu najdete zde