VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice v Ralsku strhala kdeco. Mimo odměn

Ralsko - Miloš Tita obhájil starostenské křeslo. Poprvé je součástí vedení města i žena – místostarostka Šárka Kalvová

12.11.2010 4
SDÍLEJ:

Město Ralsko.Foto: Deník

Politiku nulové tolerance si na ustavujícím zasedání v Ralsku vyzkoušeli zastupitelé z řad sociálních demokratů, SNK ED a Solidarity. Volbu vedení města ale neovlivnili. Starostou nadále zůstává Miloš Tita (nez.), novou místostarostkou se stala Šárka Kalvová (KSČM). Na nově zřízený post 2. neuvolněného místostarosty se přesunul Václav Bilický (KSČM).

Jednička ČSSD Miroslav Králík nastínil hned při schvalování samotného programu jednání, jaký postup opozice zamýšlí. Požadoval vyškrtnout volbu předsedů některých komisí a jejich členů. Neúspěšně.

Bez diskuse a protinávrhu se neobešel ani hned další návrh na volbu neuvolněného místostarosty. Ota Váradi (SNK ED) argumentoval ekonomickým hlediskem. V jeho názoru ho podpořil Jindřich Šolc (SNK ED): „Za poslední rok se rozšířil počet úředníků a město na tom není ekonomicky dobře. Bylo by to plýtvání penězi.“

A svou troškou do mlýna přispěl i Miroslav Králík: „Je více úředníků a úřad by si zasloužil, aby jej řídil tajemník a nikoliv neuvolněný místostarosta.“

Vše rozhodl jeden hlas

Jejich námitky neprošly přes hlasování zastupitelů KSČM, Iniciativy nezávislých a TOP 09. Ti navrhli na post starosty dosavadního představitele města Miloše Titu (nez.), opozice nominovala Miroslava Králíka. V tajné volbě poměrem osm ku sedmi prošel Miloš Tita.

Miloš Tita: „Konečně jsme v plusu.“

Na ralské radnici strávil uplynulých čtrnáct měsíců poté, co zastupitelé odvolali bývalé vedení města kvůli špatnému hospodaření.
Před rokem jste naskočil do rozjetého vlaku. Je něco, co vás zaskočilo?
Práce v zastupitelstvu nikoho nenaučí, jak řídit úřad. Obtížnější to bylo o to, že chyběly některé dokumenty, s některými se pro změnu zase nakládalo všelijak. To bylo nutné dát do pořádku. Současně s tím jsme řešili problémy s Lenoxou nebo dluhy města, které vznikly při čerpání státních dotací.
Před volbami se hodně mluvilo o tom, že je město zadlužené. Jak je to?
Rozpočet je zatížený splátkovým kalendářem na šest milionů, které musíme vracet právě za chyby předcházejícího vedení při čerpání státní dotace. Rovněž splácíme úvěr, který si před lety město vzalo na rekonstrukci panelových domů. Na druhou stranu se situace podstatně zlepšila díky příjmům z daně z nemovitosti a pronájmu městského majetku. Jsme tak po dlouhé době mírně v plusu.
J aké jsou vaše priority pro další čtyři roky?
Určitě dokončení smíšené cyklostezky Ploužnice - Mimoń. Ale hlavně se budeme snažit získat investory, aby se snížila vysoká nezaměstnanost. S tím souvisí i pokračování spolupráce s úřadem práce a využívání pracovníků na veřejně prospěšné práce. Sami chceme zvednout počet pracovníků na úklid veřejných prostranství, které zaměstnává úřad, ze současných tří až na deset.

Miroslav Králík byl kandidátem rovněž na post místostarosty. O jeden hlas úspěšnější ale byla Šárka Kalvová (KSČM), která tak vystřídá ve funkci Václava Bilického (KSČM). Ten ale zůstává i nadále ve vedení města. Osmi hlasy se stal druhým, neuvolněným místostarostou. Jeho protihráčem na návrh Jindřicha Šolce byl Ota Váradi.

Zastupitelé rovněž volili radní. Kromě Miloše Tity, Šárky Kalvové a Václava Bilického do rady města usedne František Procházka (KSČM) a Miloslav Tůma (TOP 09). U volby posledně jmenovaného opoziční zastupitelé ukázali svoji politiku nulové tolerance, když si namísto hlasování mezi sebou nezávazně povídali.

Odměny zaujaly i opozici

Zmíněný postup si ještě několikrát zopakovali, a kvůli tomu tak budou na příštím zasedání zastupitelé volit předsedy a členy některých výborů znovu. Výjimku udělali při schvalování stanovení odměn za práci ve výborech. „Je vidět, jak to vítězná strana myslí s vůlí voličů. K velké škodě obyvatel rozdělila zastupitele na opozici a koalici,“ neodpustil si v závěrečné diskusi Miroslav Králík.

„Zastupitele rozdělila hlavně vyostřená předvolební kampaň. Doufám, že se zase spojíme a budeme spolupracovat,“ reagoval Jaroslav Sluka (nez.).

Pro mnohé bylo překvapující vidět na stejné lodi Víta Veselého (ČSSD) a bývalého starostu Jindřicha Šolce (SNK ED). Toho před čtrnácti měsíci zastupitelé odvolali kvůli pochybením v hospodaření. Na ně poukazoval právě i Vít Veselý, který rovněž inicioval podání trestního oznámení na Jindřicha Šolce.

Začali se respektovat

„Vzájemně se respektujeme. Jsme partneři a v tuto chvíli bereme Jindřicha Šolce jako bývalého zkušeného starostu a využíváme jeho znalostí v chodu městského úřadu. Naším prvotním zájmem je vytvoření funkčního a vyváženého zastupitelstva a také budoucí projekt obnovy Ralska,“ vysvětlil nečekané současné spojení Vít Veselý.

Šárka Kalvová: „Musíme se posunout.“

Poslední čtyři roky získávala zkušenosti s komunální politikou jako zastupitelka. Nyní je první ženou, která usedne na radnici do křesla místostarostky.
Co vás čeká jako první?
Pracuji jako učitelka na základní škole v Mimoni a musím nejdříve vyřešit předání mé třídy nástupkyni. S chodem úřadu se tak blíže seznámím až příští týden, zatím budu pomyslně sedět na dvou židlích.
Co bude vaší prioritou v nové funkci?
Chci pokračovat v práci, kterou začali Miloš Tita a Václav Bilický. Díky nim se konečně nejen oficiálně, ale i skutečně stávají součástí města i ostatní části jako je Náhlov nebo Boreček. Jako zastupitelka jsem se věnovala sociální oblasti a ráda bych v tom pokračovala a dotáhla započaté věci do konce.
Vztahy v Ralsku jsou poněkud vyhrocené. Ani vás neminuly verbální útoky poté, co koalice oznámila vaši kandidaturu. Jste připravená i na tuto stránku vaší nové práce?
Tyto útoky jsou pro mě osobně citlivé, budu se muset proti nim víc obrnit. Nemám ráda pomluvy za zády, proto může každý, kdo bude s něčím nespokojený přijít a vyříkáme si to. Vzájemná komunikace je důležitá a pomáhá najít cestu ven z problémů.
Máte nějaké osobní přání?
Poslední roky se tu jen řeší problémy a kdo všechno a co udělal špatně. Po středečním zasedání si myslím, že je načase se posunout a konečně začít pracovat jako tým, aby se situace a vztahy ve městě konečně uklidnily. Hlasy od voličů jsme nedostali proto, abychom se mezi sebou hádali.

Připomeňme, že vítězem voleb v Ralsku byla KSČM (25,64%), která obsadila čtyři křesla v zastupitelstvu. Druhé ČSSD (19,84%) připadly tři křesla. Stejný počet obsadila SNK ED (17,72%). Po dvou zastupitelích má Iniciativa nezávislých Ralsko (15.61%) a TOP 09 (11,06%). Poslední mandát pak získala Suverenita – blok Jany Bobošíkové (6,51%).

Autor: Radmila Pokorná

12.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič - asanátor. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - minimálně 1 rok praxe s řízením nákladních vozidel pro skupinu C+E, - platný profesní průkaz, Nabízíme:, - zvláštní prémie, - podnikové stravování, - dovolená navíc, První kontakt telefonicky.. Pracoviště: Sap mimoň spol. s r.o., 471 24 Mimoň. Informace: Marek Steinfest, +420 602 407 712.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovnice / pracovník pro náhradní rodinnou péči v odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: , -zajišťování náhradní rodinné péče, -zajišťování sociálně-právní ochrany dětí dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, na území správního obvodu města Česká Lípa, jakožto obce s rozšířenou působností podle přílohy č. 2 k zákonu č. 314/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Druh práce:referentka / referent sociálně-právní ochrany, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 810 do , 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek dle ust. § 129 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: určitou, po dobu rodičovské dovolené , Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání dle ust., § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -znalost související legislativy, -komunikační schopnosti, sociální cítění, vstřícnost, -výborná znalost práce s MS Office , -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení, služební mobilní telefon., Náležitosti písemné přihlášky:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k trvalému pobytu, jde-li , o cizího státního občana) - název pracovní pozice, o kterou se uchazeč uchází - datum , a podpis uchazeče, Přílohy přihlášky:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, -úředně ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky (vč. příloh): 07.05.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "Referentka / referent sociálně-právní ochrany pro náhradní rodinnou péči" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad Česká Lípa, nám T. G. M. č. p. 1, 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - následně budou tyto protokolárně skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto oznámení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 15 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny potravinářského zboží typu Masna/uzeniny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, -prodej masa a uzeniny (příjem, příprava, skladování), inventury, -zodpovědnost za pokladnu, čistotu na prodejně a dodržování předepsaných standardů, Požadujeme:, -SO vzdělání (vyučen v oboru výhodou), -samostatnost, zodpovědnost, časová flexibilita, ochota učit se, -praxe v prodeji masa výhodou , -příjemné vystupování, -trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost pro práci s potravinami, Nabízíme:, -práci pro stabilní českou společnost, -prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, -odpovídající mzdové ohodnocení + zaměstnanecké benefity, Nabízíme: nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, První kontakt pouze telefonicky 601 569 924 v pracovní dny od 8:00 do 17:00 hodnebo emailem.romankova@rabbit.cz.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. - 001, Valdštejnská, č.p. 188, 472 01 Doksy. Informace: Marcela Románková, +420 601 569 924.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovnice / pracovník pro náhradní rodinnou péči v odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Charakteristika pracovní pozice: , -zajišťování náhradní rodinné péče, -zajišťování sociálně-právní ochrany dětí dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, na území správního obvodu města Česká Lípa, jakožto obce s rozšířenou působností podle přílohy č. 2 k zákonu č. 314/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, Druh práce:referentka / referent sociálně-právní ochrany, Místo výkonu práce:Městský úřad Česká Lípa, Platové podmínky a platové zařazení: 10. platová třída, která podle platného katalogu prací odpovídá nejvýše zařazenému vykonávanému druhu práce (platová třída je v tarifním rozpětí od 18 810 do 28 320 Kč podle zápočtu let odborné praxe), osobní příplatek dle ust. § 131 zákoníku práce, zvláštní příplatek dle ust. § 129 zákoníku práce, Předpokládaný termín nástupu: 1. 6. 2018, popř. dle dohody, Pracovní poměr bude sjednán na dobu: neurčitou, Zákonné předpoklady: úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky (případně i cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt), dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk, a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem (např. kvalifikační předpoklady stanovené zákonem), Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání dle ust., § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, Poznámka: úředník je povinen do 18 měsíců od vzniku pracovního poměru prokázat zvláštní odbornou způsobilost dle vyhlášky č. 512/2002 Sb., Požadavky stanovené městem Česká Lípa pro uchazeče:, -znalost související legislativy - zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a jeho novelizované podoby, správní řád, -komunikační schopnosti, sociální cítění, vstřícnost, -znalost sociálních agend a práce s výpočetní technikou , -řidičské oprávnění sk. B - aktivní řidič, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, 4 sick days, prémie, pružná pracovní doba, stravování formou jídelních kupónů, příspěvek na penzijní připojištění, pravidelné zvyšování kvalifikace formou školení, služební mobilní telefon., Písemná přihláška uchazeče k vyhlášenému výběrovému řízení musí obsahovat:, jméno, příjmení, titul uchazeče - datum a místo narození - státní příslušnost - místo trvalého pobytu - číslo občanského průkazu (nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana) - název příslušné funkce, o kterou se uchazeč uchází - datum a podpis uchazeče, K přihlášce uchazeč připojí:, -životopis, ve kterém jsou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech,, -výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením),, -úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání , Lhůta pro podání přihlášky do: 02.05.2018 - 12:00 hodin , Způsob podání přihlášky: obálku označenou "VŘ na funkci referentka / referent sociálně-právní ochrany pro náhradní rodinnou péči" zaslat na adresu: Tajemník MěÚ, Městský úřad, nám T. G. M. č. p. 1., 470 36 Česká Lípa nebo předat osobně v podatelně MěÚ Česká Lípa., Po ukončeném výběrovém řízení si mohou uchazeči svoje doklady a ostatní písemnosti osobně vyzvednout v oddělení personalistiky a mezd - nás. Pracoviště: Městský úřad česká lípa, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 1, 470 01 Česká Lípa 1. Informace: Hana Málková, +420 487 881 116.


Videosouhrn 24. dubna 2018

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Rovensko - Doksy 2:2 (0:1).
7

Skalice vybílila Kostel, Doksy přivezly bod

Zastupitelům České Lípy stačilo k nezvolení soudce pár slov

Česká Lípa – Soudu nyní hrozí, že bude muset některé kauzy opakovat.

Domovy důchodců i stacionáře zoufale postrádají pečovatele

Liberecký kraj – Pečovatelku na zkrácený úvazek poptává jablonecký domov pro seniory U Přehrady, nabízí nástupní mzdu 17 500 korun za měsíc.

Výsledkový servis z fotbalu

Českolipsko /+ FOTOGALERIE Z OKEN/ - Přinášíme tradiční výsledkový servis ze sportovních utkání různých soutěží, jež se odehrály o víkendu.

FOTO: Na stáže do sklářské školy v Kamenickém Šenově míří stále více umělců

Kamenický Šenov – Naposledy světově známá filipínská designérka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT