Starosta Mimoně Petr Král vysvětlil, jak město přišlo k jedné z nejznámějších církevních památek Českolipska. „Směnili jsme ho s místním farářem, církvi jsme poskytli milion korun na kostelní zvony. Nyní ho můžeme začít rekonstruovat,“ vysvětlil a dodal, že město rovněž muselo splnit církví kladené podmínky. „Máme s farářem dohodu, že může do kaple chodit, jak potřebuje. Přibližně sedmkrát do roka tam vede bohoslužby. Jediná podmínka byla, že se uvnitř nesmí uzavírat registrované partnerství,“ upřesnil.

S plánem na vybudování Božího hrobu podle jeruzalémského vzoru přišel císařský dvorní komorník Jan Putz z Adlersthurnu. Jako hluboce věřící křesťan pojal na svých cestách do Říma a Jeruzaléma nápad postavit kopii Božího hrobu na svém panství pro ostatní věřící, kteří si nemohli dovolit cestu do Svaté země.

Tříletý zubří býk pocházející z milovické rezervace vybíhá do obory Židlov v Ralsku.
Zubři se stěhují do obory Židlov na Českolipsku, začala akce kulový blesk

Na cestě do Jeruzaléma však vážně onemocněl a když už se konečně vrátil domů, jeho vlast sužovala třicetiletá válka. Stavbu nebylo z toho důvodu možné realizovat. U jeho smrtelné postele mu musel v roce 1660 nejstarší syn Jan František Edmund slíbit, že tento projekt uskuteční. Stalo se tak, v roce 1667 byla stavba dokončena a o rok později slavnostně vysvěcena.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: V Pekle začínají kvést bledule. V plném rozpuku budou do dvou týdnů

Zdroj: Ladislava Sdrzallek