„Nález pece je zcela čerstvý, takže k němu zatím žádné další podrobnější informace nemáme,“ uvedla mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová. „Ty nejzajímavější kousky budou v hotovém divadle vystavené ve speciální vitríně,“ informovala.

Zásadní přestavba českolipské divadelní scény probíhá od počátku listopadu uplynulého roku. Trvat má dva roky. Na starosti ji má pražská společnost Metrostav, která zvítězila ve výběrovém řízení s nabídkovou cenou necelých 161 milionů korun. Podle Kňákal Brožové jsou už dokončeny bourací práce: „Nyní se pracuje zejména na ukotvení balkonů a na střeše. Uvnitř jsou už nové vyzdívky, například zdí pro budoucí WC nebo výtahu pro kulisy na jevišti,“ upřesnila mluvčí.

Nečekaně zajímavé nálezy přinesla rekonstrukce už po třech měsících. V jílovitém podloží narazili archeologové na soustavu pěti jímek s dřevěnou konstrukcí, které skrývaly zvířecí kosti a zejména velké množství středověkých keramických střepů a dvě zcela zachovalé nádoby. Archeolog Petr Jenč z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě nádoby datoval do první poloviny 14. století.

„Nálezy se tak dostáváme do nejstaršího období existence středověkého města. Byly pro nás velmi příjemným překvapením. Přestože stopy osídlení v historickém centru Lípy jsou známy i z průběhu 13. století, tak tento předměstský horizont zatím z výzkumu pod Jiráskovým divadlem nemůžeme potvrdit,“ uvedl Jenč. Kromě objevů ze středověku, které potěšily archeology, našli stavbaři v útrobách přestavovaného Jiráskova divadla i svazek noviny a listin mnohem mladšího data.