Až po úpravě zadávacích podmínek zakázku získala děčínská firma STAMO, která se pustila do díla. Do konce roku 2020 zde vytvoří další zázemí pro sousední Sklářské muzeum a do přízemí domu se přesune Turistické informační centrum Nového Boru.

„Skrytým problémům se určitě nevyhneme, ale zatím rekonstrukce podstávkového domu jede naplno. S odborníky nyní řešíme houbu, hmyz a hnilobu v trámech a statické zajištění,“ potvrdil starosta města Jaromír Dvořák.

Dělníci dosud odkrývali zdi, likvidovali shnilé podlahy, vyklízeli a čistili celý prostor domu. „Otloukali jsme omítky, odbourali některé příčky, koupelny, dlažby a propracovávali se k původním stropům,“ popsal stavbyvedoucí Josef Kozelek. Jeho muži pracují v poměrně stísněném prostoru jen ručně, bez použití techniky.

„Během časů si zde lidé udělali i tři podlahy na sobě. Teď se chystáme na provedení sond ve dřevěném obkladu fasády a jsme zvědaví, co zjistíme,“ řekl Kozelek. Jak poznamenal, veškeré dřevěné konstrukce budou muset zbavit poškozených, hmyzem nebo houbou napadených částí, napustit ochrannými prostředky, nebo je zcela vyměnit. „Ukazuje se, že více než polovina z nich je špatná,“ zmínil Kozelek.

Stav dřevěných konstrukcí před časem zjišťovali specialisté na poškození biologickými vlivy. „Houbu i tesaříka tu našli, ale není to až tak tragické, aby se zasažené části nedaly opravit a zrenovovat,“ dodal stavbyvedoucí.

Záchrana a nové využití domu probíhá v rámci projektu „Cesta skla v česko-polském příhraničí“. Opravu a restaurování budovy řemeslníci zajistí v souladu s požadavky Národního památkového ústavu. Obnoví mimo jiné nosné konstrukce, zavedou nové elektroinstalace, vymění střechu, okna a dveře, ale třeba i instalují klimatizaci.

„Myšlenka projektu staví na společné sklářské tradici a má za cíl podpořit cestovní ruch v obou regionech, chceme do obou měst přilákat více turistů i mimo hlavní sezonu a motivovat je k delším pobytům,“ zdůraznil starosta Dvořák.

Nový Bor ve starém domě u Sklářského muzea po obnově získá nové pracovny, místnosti pro animační a vzdělávací programy, workshopy zaměřené na aktivní poznávání procesů spojených s výrobou a zdobením skla. Také sem přesune své infocentrum. Muzeum v Jelení Hoře zase rozšíří své výstavní prostory a vytvoří „Laboratoř skla“, v níž návštěvníkům interaktivní formou představí tradiční sklářské techniky.

„Měli jsme potřebu lépe prezentovat společné kulturní dědictví, motivovat turisty, kteří do obou měst či muzeí přicházejí, aby se v regionu zdrželi a navštívili i další zajímavá místa,“ řekla vedoucí Sklářského muzea v Novém Boru Eliška Vavříčková.

Celkové náklady společného projektu jsou 1,2 milionu eur. Akci podpořil dotací Evropský fond pro regionální rozvoj. Nový Bor rovněž obdržel dotaci z rozpočtu ČR.