Kraj, který opravu slíbil, nenašel vhodnou firmu, která by tuto dopravní stavbu zvládla. Přestože jde o ze strany kraje o největší zakázku na Českolipsku, zájem o ni projevila pouze jediná společnost. Nabídla o 30 procent vyšší cenu, než kterou stanovil projekt. Liberecký kraj proto výběrové řízení zrušil.

„Do výběrového řízení na zhotovitele stavby se přihlásil pouze jeden uchazeč, který dal cenu výrazně vyšší nežli maximální nepřekročitelná hodnota veřejné zakázky,“ potvrdil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (SLK).

Z tohoto důvodu hodnotící komise doporučila radě kraje zakázku zrušit. „I když nás to mrzí, důvody kraje k odložení rekonstrukce jsou logické, podle mého kraji nic jiného nezbývalo,“ uvedl starosta Mimoně Petr Král (ANO).

Krajský úřad nyní čeká, až ministerstvo dopravy vydá nové aktuální ceny stavebních prací. Po jejich vydání upraví rozpočet akce a zahájí nové výběrové řízení. „Předpokládáme, že v říjnu by mohlo být vypsáno. Mezitím jsme se rozhodli odfrézovat vozovku na nejhorších úsecích s vyjetými kolejemi,“ uvedl náměstek Sviták.

Kráva. Ilustrační snímek
Obvinili farmu na okraji Svoru z týrání krav. Prověřují to veterináři i policie

„Jsou to pro nás sice vícenáklady, ale nic jiného nám nezbylo, aby přes zimu byla silnice vůbec sjízdná. Přechodně jsme tam snížili rychlost na 70 kilometrů za hodinu,“ podotkl Sviták. 

Na opravu silnice plánoval kraj zhruba 190 milionů korun. Získal na ni i evropskou dotaci 157 milionů. Dalších téměř 7 milionů chtělo uhradit město Ralsko za chystané chodníky, přechody nebo parkovací místa vedle silnice. „Trh je nasycený a firmy se snaží vyjednat si lepší podmínky. Myslím si, že na podzim bude situace o něco lepší. A pořád věřím tomu, že úprava cen bude jen kosmetická a že o mnoho víc než 190 milionů nezaplatíme,“ řekl Sviták.

Práce začnou možá příští rok

Zahájení prací na obnově 12kilometrové části silnice lze tedy očekávat nejdříve v příštím roce. Opravou má projít úsek od železničního přejezdu v Mimoni až po hranici se Středočeským krajem. Kromě nového povrchu silnice počítá projekt s opravou dvou mostů, výstavbou autobusových zastávek nebo novou okružní křižovatkou v Kuřívodech. K dalším opravám v těchto místech se přidá i město Ralsko.

Dožínky v Brništi.
FOTO: V Brništi oslavili konec žní. Nabídli bohatý doprovodný program

S rekonstrukcí silnice chtěl kraj začít už vloni na podzim, pak letos na jaře. Tehdy plány údajně oddálily potíže s projektem i vyjednáváním o pozemcích. Šoféry, kteří silnici musí denně využívat, stejně jako starosty dotčených měst, zádrhel nijak netěší. „Mysleli jsme, že už budou probíhat opravy v plném proudu, ovšem situaci kolem výběrového řízení nelze dopředu předpovídat,“ prohlásil starosta Ralska Miloslav Tůma (ANO).

Zpoždění opravy silnice ale může Ralsku pomoci se záměrem postavit tříkilometrovou cyklostezku podél silnice z Ploužnice do Mimoně. Podle Tůmy na ni chtějí získat 28 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. „Pro nás tato nešťastná 'novina' otevírá možnost získat více bodů v hodnocení pro naši cyklostezku, která není ovšem podmíněná realizací zmíněné komunikace. Jedná se o body za koordinaci obou projektů,“ vysvětlil starosta.

Na požárních stanicích v Liberci, České Lípě, Jablonci i Semilech bude v pátek 13. září probíhat den otevřených dveří.
Hasiči v celém Libereckém kraji otevřou tento pátek své stanice