Na skále doplněné navážkou postavili v Polevsku v osmnáctém století kostel Nejsvětější Trojice, který se do dnešních dnů tyčí na vršku nad okolní zástavbou. Kvůli nejistému podloží ale jeho zdi roky hyzdily dlouhé a hluboké trhliny. Aby se kostel nerozsypal, drží svah pod ním ještě kamenná podpůrná zeď. Ta se ale již několik let také postupně rozpadá. Pokud by nevydržela, mohl by se celý kostel sesunout dolů a ohrozit tím zdejší obyvatele. Nutně ji tak Polevští potřebují opravit.

Postaví novou zeď

Díky několikamilionové dotaci, kterou s pomocí obce získala Římskokatolická farnost Polevsko, se místním podařilo v roce 2011 už opravit kostel a celý areál odvodnit, aby se předešlo dalšímu statickému narušení budovy.

A letos se v Polevsku chystají zajistit také podpůrnou hřbitovní zeď. „Část zídky za kostelem jsme už opravili. Letos bychom měli dokončit také zeď, která leží pod církevní památkou. Jelikož jsou v ní ale hroby, nemůžeme ji rozebrat a znovu složit dohromady jako jsme to udělali před tím. Budeme tak muset postavit zeď novou,“ vysvětlila starostka Polevska Martina Rašínová.

Nové obvodové zdivo tak vyroste asi metr pod původní podpůrnou zdí. Bude obložené přírodním kamenem, navrchu bude kování. Původní zeď zůstane na svém místě.

Celkové náklady na stavbu se pohybují okolo šesti a půl milionu korun. „Šest milionů jsme získali z dotace, zbytek musíme doplatit ze svého. Nyní právě vyřizuji na stavbu hřbitovní zdi úvěr. Dotační peníze totiž dostaneme až po vyúčtování zpětně,“ podotkla Martina Rašínová.

Opravili i hrobku

Stejným způsobem postupovali v Polevsku také při získání dotace na rekonstrukci samotné budovy kostela.

Tu jim Státní intervenční fond v Hradci Králové přiznal již v roce 2010, vloni proběhla rekonstrukce. V době od dubna do srpna 2011 tak kostel dostal novou fasádu, střechu, dveře i okna a opravy se dočkaly také všechny sochy na objektu.

Velký důraz pak při práci stavebníci kladli na odvodnění celého areálu, obnoveny byly všechny stávající drenáže i okapy a svody. „Na opravu kostela jsme získali čtyři a půl milionu, vlastní podíl farnosti činil něco málo přes pět set tisíc. A ty se nám podařilo dát dohromady i díky veřejné sbírce,“ doplnila starostka Rašínová.

Opravy se nedávno dočkala také hrobka rodiny Handschke, která je součástí areálu okolo kostela.