Restaurováním hrobů bývalých usedlíků německé národnosti se rozhodli v Kravařích vyjádřit úctu k původním obyvatelů obce a přihlásit se k jejich odkazu.
„Kravaře jsou původně německá obec a je hloupé se tvářit, že k nám naši předci kvůli jiné národnosti nepatří. Všude přitom mluvíme o evropanství, proto v opravě náhrobků původních německých obyvatel vidíme cestu, jak ukázat, že nemáme předsudky,“ vysvětlil starosta Vít Vomáčka.

„I když se jedná o německé hroby z dvacátých let minulého století, je jejich oprava citlivou záležitostí, kterou někteří lidí vnímají negativně,“ doplnil Vomáčka.
Fragmenty pomníků a náhrobků z 19. století a první poloviny 20. století, které neudržované ležely donedávna povalené na místním hřbitově, dostaly nyní důstojné místo u přiléhající farní zdi. Sedm hrobů doplní tzv. věčný plamínek a dvojjazyčná tabule s vysvětlením důvodů, proč obec přistoupila k opravě.

Nově upravený kout doplní i lavičky pro příchozí a replika historické studny. „Tím, že zrenovujeme pomníky a náhrobky, o něž se již nikdo nestará, se přihlásíme k odkazu lidí, kteří tu bydleli a podíleli se na rozvoji naší obce,“ dodal Vomáčka. Snahu obce ocenilo i Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, jež projekt morálně podpořilo za přínos k německo–českému porozumění.

Kravaře jsou nejzápadnější obcí Libereckého kraje a žije zde zhruba devět stovek obyvatel. Existenci obce dokládají historické prameny již v roce 1175. V průběhu staletí se tu mísili čeští obyvatelé s německými usedlíky, kteří v 19. století dokonce tvořili nadpoloviční část zdejších obyvatel. To se po konci 2. světové války radikálně změnilo.