Při větších opravách komunikací a chodníků město postupuje podle stanoveného plánu. Ten vychází nejen ze stupně poškození a míry opotřebení vozovek a chodníků, ale zohledňuje také podněty občanů. „Závěry si děláme díky vlastním kontrolám, které průběžně probíhají. Tvoříme si tak určitý zásobník, ze kterého potom sestavujeme návrh plánu oprav komunikací,“ sdělil českolipský místostarosta Jaroslav Turnhöfer s tím, že pro první pololetí letošního roku mají schváleno celkem třináct větších oprav. „Menší opravy do plánu neuvádíme, ale i na ně máme vyčleněné finanční prostředky,“ dodal.

Už nyní probíhá oprava chodníku v ulici Roháče z Dubé a oprava chodníku ve Svárovské ulici, a to v úseku od křižovatky s ulicí U Katovny k mostu estakády silnice I/9. Nejvíce prací se dotkne právě Svárovské ulice. Plánuje se doplnění povrchu chodníku v místě, kde už zcela chybí, oprava chodníku před Mateřskou školou Pastelka, a především stavba přechodu pro chodce naproti pobočce České pošty. „Další velké opravy chodníku město plánuje v Okružní ulici, a to v úseku od prodejny potravin směrem k tzv. Projekťáku. Chodník bude město opravovat i v Brněnské nebo v Sokolské ulici, a to v úseku od chodníku u vjezdu na parkoviště u OD Banco do nové úpravy z loňského roku,“ vyjmenovala plánované opravy mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.

Opravy silnic na Českolipsku v roce 2022.Opravy silnic na Českolipsku v roce 2022.Zdroj: Deník

Rušno bude v ulicích Jižní, Brněnská či Karla Poláčka, kde dojde k rekonstrukci povrchu vozovky po opravě vodovodu a kanalizace. „Město spravuje dvě stě kilometrů chodníků a sto dvacet kilometrů silnic. Při takovém množství kilometrů se musíme řídit finančními a personálními možnostmi města, a proto nikdy nemůžeme opravit vše hned, jak by si občané přáli. Je třeba mít jasný plán, podle kterého postupujeme a krůček po krůčku opravujeme vše, co je potřeba,“ zdůraznila starostka České Lípy Jitka Volfová.

Opravovat se bude i v Novém Boru. Dopravu nejvíce ovlivní pokračování rekonstrukce vodovodu a kanalizace v lokalitě Alšova ulice – Palackého náměstí a ulice Palackého od náměstí směrem k ulici Husova. Práce na stavbě Severočeské vodárenské společnosti (SVS) jsou v plném proudu, dělníci je zahájili během března a aktuálně se dělá kanalizační stoka na Palackého náměstí. O měsíc později se přesunou do ulice Bratří Čapků až po křižovatku s třídou T. G. Masaryka. „Druhá část si vyžádá uzavírku části třídy T. G. Masaryka v křižovatce s ulicí Wolkerova, u Lékárny U Zlatého lva. Objízdná trasa povede z náměstí Míru přes Dvořákovu, Smetanovu a Husovu ulici,“ informovala vedoucí technické správy města Zdeňka Schreibová.

Městská hromadná doprava v České Lípě. Ilustrační fotografie.
Extra sleva končí. Senioři, děti a studenti si na Českolipsku připlatí

Rekonstrukci silnic plánuje i Liberecký kraj, podle nejnovější zprávy o stavu povrchů vozovek se kvalita krajských silnic meziročně opět zlepšila. Nejlepší stav je za loňský rok právě na Českolipsku. „V dlouhodobém trendu zlepšování stavu krajských silnic budeme samozřejmě pokračovat i v letošním roce,“ podotkl statutární náměstek pro resort dopravy Jan Sviták.