Opravy morového sloupu se sousoším Nejsvětější Trojice na zákupském náměstí stále pokračují. Vzácná památka je nyní v péči restaurátorů, kteří provádějí její celkovou rekonstrukci.
„V současné době jsme již proinvestovali milion korun. V nejbližších dnech očekáváme, že přijde zbývající část z padesáti tisícové dotace, kterou na opravu přislíbilo německé Ministerstvo pro kulturu a média a činí 20 tisíc eur,“ říká starostka města Miloslava Hudaková. Podle jejích slov opravy zatím probíhají přesně podle plánu, a tak si v září v rámci zákupských slavností budou moci návštěvníci města prohlédnout již opravenou památku.
„Opravu jako občan sleduji a věřím, že je sloup ve správných rukou. Jedinou starost mi dělá místní mládež, která si dělá z lešení a z památky vůbec prolézačku,“ zmínil se František Svoboda.
Právě vandalové a jejich aktivity trápí také představitele města a rozhodli se proti tomu zakročit.
„Minulou sobotu se skupinka mladých lidí bavila tím, že šplhala po morovém sloupu. Uvažujeme o tom, že bychom nechali naistalovat kameru, která by zabírala morový sloup. Pak by si vandalové možná rozmysleli památku ničit,“ uvedla starostka.
Nejen vandalové, ale také silnice vedoucí v těsné blízkosti přidělává zastupitelům vrásky na čele. Po komunikaci totiž denně projíždějí stovky automobilů, a to jak osobních, tak nákladních a právě otřesy způsobené jejich průjezdem mají negativní dopad na statiku morového sloupu.
„Vzhledem k tomu, že se v blízké budoucnosti nepočítá s vybudováním obchvatu města, rádi bychom posunuli tuto komunikaci o několik metrů dále tak, aby památka již tolik netrpěla průjezdem vozidel,“ informovala starostka.
Komunikace by se podle odhadů měla posunout o několik metrů od základny vzácné historické památky. Otřesy se tak mnohonásobně zmenší.