Plán realizace.Zdroj: archiv organizace ČmelákO rozšíření mokřadního ráje usiluje organizace Čmelák – Společnost přátel přírody. V Jablonném v Podještědí začali s revitalizací celé lokality před patnácti lety a nyní se připravují na druhou etapu na protějším břehu Panenského potoka. Zde by mělo vzniknout dalších dvacet tůní.

„Crowdfundingová kampaň, kterou jsme na Startovači spustili, je pro nás nová zkušenost. Rozhodli jsme se pro tuto cestu, jelikož dárci mají možnost přispět na zajímavý projekt a ještě za to obdržet dar,“ řekl pracovník Čmeláku Tomáš Kolečář. Přispět můžete ZDE

Většinu peněz plánují získat z evropských fondů, ale předtím musí postupně vykoupit 5,5 hektaru pozemku. „Dárci mohou získat vstupenky do ekocenter či si užít například den s ornitologem přímo v mokřadech. V rámci nejvyšší odměny jsme nabídli možnost pojmenovat si budoucí tůň. Máme přispěvatele, který toho využil už pro dvě tůně,“ doplnil Kolečář.

Konečná částka je stanovená na 80 tisíc korun. Do konce kampaně zbývá ještě 24 dní a podařilo se vybrat přes 47 tisíc. „Cílovým stavem je rozsáhlý mokřadní areál s celkovým počtem až třiceti tůní, kde najde svůj domov mnoho ohrožených druhů rostlin a živočichů. Když půjde všechno podle plánu, nové tůně zde vzniknou už za rok,“ podotkl za Čmelák Marek Soukup s tím, že nevylučují ještě další etapy rozšíření.

Kdo nemůže přispět finančně, může sdílet projekt na sociálních sítích či se zapojit jako dobrovolník a pomoci s údržbou lokality. Mokřady představují výjimečný ekosystém, který dnes patří k ekologicky nejcennějším na světě. V minulém století v Česku i v Evropě docházelo k jejich mohutnému odvodňování ve prospěch zemědělské půdy.

Mokřady Jablonné

Zdroj: Youtube

„Mokřady zadržují velké množství vody a brání tak povodním i suchu. Oproti umělým vodním nádržím jsou schopné zadržet a postupně uvolnit mnohem větší množství vody. Intenzivní výpar z vodní hladiny mokřadů a rostlin zvlhčuje místní klima a pomáhá tím vyrovnávat teplotní rozdíly v krajině,“ poukázal na jejich výhody Soukup.

Lidé jim rychle přispěli

Nejde o jediný projekt zaměřený na ochranu přírody. Česká společnost ornitologická (ČSO) přišla s nápadem na „Ptačí park Mnišské louky“. V nivě řeky Ploučnice objevili kouzelné místo pro vznik dalšího ptačího hnízdiště. Na portále Darujme.cz vytvořili kampaň a během dvou dnů se podařilo dosáhnout požadované částky.

„Díky úžasné podpoře dárců jsme mohli začátkem července vykoupit přes 6 hektarů pozemků za necelých 1,3 milionu korun včetně hotového projektu na vyhloubení tůní. Současně začínáme předjednávat další pozemky,“ netajila nadšení zástupkyně ředitele ČSO Lucie Hošková.

Základ nového ptačího parku Mnišské louky položili loni v prosinci, když koupili první malý pozemek. Z velké části hospodářsky nevyužívané území s černými skládkami, starým úložištěm kalů a zarůstajícími zbytky původních říčních ramen je ideálním územím pro obnovu hnízdišť mokřadních ptáků.

Ptačí park Mnišské louky

Zdroj: Youtube

Ochrana ptáků pomůže i vzácným obojživelníkům, plazům, vážkám a motýlům. „Darovat ale mohou zájemci dál. Vytváříme rezervy pro další výkupy či budování tůní. Každý dar se počítá a pomůže,“ dodala Hošková. Do budoucna zde plánují pořádat osvětové akce a brigády. Park je přístupný veřejnosti.

Česká společnost ornitologická (ČSO)
Organizace vznikla v roce 1926. Usiluje o svět, kde žijí lidé a ptáci v harmonii, kde lidé s pokorou obdivují přírodu, snaží se jí porozumět a využívají ji udržitelně pro sebe, pro ptáky i ostatní organismy.
ČSO zkoumá a chrání ptáky, jejich prostředí a přírodu jako celek a svou činností k tomu motivuje i širokou veřejnost.