Pokud by se v orientačním běhu udělovali Oscaři, pak by si hlavní cenu odnesl českolipský rodák Petr Karvánek. Právě on připravil závod na klasické trati na Mistrovství světa v orientačním běhu, které loni v červenci hostilo Česko s centrem v Doksech. A vyhrál s ní anketu prestižního magazínu World of O.

Světovou tratí roku 2021 se stala ta v okolí Dubé, konkrétně v částech Dřevčice a Heřmánky. „Pro závod byl vybrán jeden z nejkrásnějších terénů, které lze v Česku najít. Přestože se zde poslední závod konal před 40 lety,“ upřesňuje autor trati a běžec Petr Karvánek, jehož mateřským klubem je OK Jiskra Nový Bor. Krajinu v oblasti Kokořínska zná dobře z výletů i výběhů. Nabízí pískovcové labyrinty, hluboké rokle, skalní věže a divoký les chráněné krajinné oblasti.

Věž Vokurka.
Krásné výhledy. Vydejte se po stopách architektů z libereckého studia Mjölk

Trať vznikala více než dva roky. Petr Karvánek, který je profesí knihkupec, ve volném čase chodil do lesa, hledal zajímavá místa pro kontroly a od počítače vše detailně proměřoval, aby trasa byla orientačně náročná a prověřila závodníky po všech stránkách. A to se povedlo. Autor se musel navíc potýkat s několika problémy, třeba ochranou krajiny. Vedení CHKO totiž určilo oblasti, kde nešlo umístit kontroly nebo jimi vůbec běhat. Tratě také musely vyhovovat televiznímu přenosu, který vysílaly televize v řadě zemí. Postupně vytvořil 40 verzí, tu finální asi měsíc před šampionátem.

Vítězná klasická trať měřila přes 13 a půl kilometru vzdušnou čarou, převýšení se vyšplhalo přes 1 000 výškových metrů a závodníky čekalo 29 kontrol. Z těchto úctyhodných parametrů šel respekt. „Tento závod si budeme dlouho pamatovat, ta trať měla všechno – náročné volby postupů, kde si nikdo nebyl jistý, jestli běží správně na další kontrolu,“ komentoval nejlepší český reprezentant Miloš Nykodým, který obsadil 8. místo.

Eliška Selinger.
Epidemii využila lékařka k vzdělávání. Studijní sen si plní díky stipendiu

S Karvánkovými tratěmi by se měli setkat také účastníci Světového poháru, který v roce 2023 opět zamíří do Česka. Závodníci z celého světa by se s mapou v ruce měli proběhnout například centrem České Lípy. Hlasování v anketě se zúčastnilo přes 10 000 nejen orientačních běžců z celého světa. České vítězství je historickým momentem. Trať z mistrovství světa uspěla teprve podruhé v historii, naposledy v roce 2015. V anketě uspěly i další české tratě z mistrovství v Česku. Na čtvrtém místě se umístila ta ze sprintového závodu v Terezíně. Hned za ní byla trať na svazích Bukové hory v Jizerských horách.

Mistrovství se konalo na severu Čech od 3. do 9. července.